Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kandydaci w centrum uwagi: kto wzbudza kontrowersje w sondażach?

Blisko jedna trzecia Polaków obawia się, że przed zakończeniem kampanii wyborczej ich kandydat może stać się obiektem kontrowersji lub skandalu. Takie wnioski płyną z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Onetu. Największe obawy, jak pokazuje sondaż, mają zwolennicy Trzeciej Drogi oraz Prawa i Sprawiedliwości.

WYNIKI BADANIA

W ramach sondażu ujawniono, że blisko 75% Polaków ma już sprecyzowane preferencje co do swojego głosu w zbliżających się wyborach prezydenckich zaplanowanych na 18 maja. Co czwarty respondent jest jednak otwarty na zmianę decyzji, podczas gdy niewielki odsetek, bo co trzeci, zauważa potrzebę końcowej weryfikacji swojego wyboru.

Ostatnia część badania dotyczyła obaw związanych z potencjalnymi skandalami. Respondenci odpowiadali na pytanie, czy boją się, że do takich sytuacji dojdzie przed zakończeniem kampanii. Jak się okazało, aż 31,8% badanych wyraziło swoje niepokoje, z czego 10,6% zdecydowanie potwierdziło swoje obawy, a 21,2% wyraziło je w sposób bardziej umiarkowany.

NIEPOKOJĄCE liczby

Nieco ponad 46% uczestników badania nie przejmuje się obawami dotyczącymi swojego kandydata. W tej grupie 13,8% było pewnych, że nic złego się nie wydarzy, a 32,2% raczej nie obawiało się skandalu. Co piąty respondent (22,3%) zadeklarował, że nie wie, jak się do tego odnieść.

Jeśli przyjrzymy się podziałowi na preferencje polityczne, to największą panikę w odniesieniu do skandalu można zauważyć wśród zwolenników Trzeciej Drogi, gdzie obawy wyraża 47,3% badanych. Również znaczący odsetek sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, bo 41,7%, wyraził podobne zaniepokojenie. Rzadziej sceneria skandalu spędza sen z powiek wyborcom Lewicy (33,9%), Konfederacji (27,6%) oraz Koalicji Obywatelskiej (23,4%).

METODOLOGIA BADANIA

Sondaż, który dostarczył powyższych danych, został przeprowadzony w dniach 7-10 lutego 2025 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na próbie 1003 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat. Wyniki te mogą dawać do myślenia, biorąc pod uwagę rosnące napięcia polityczne w kraju oraz wielu kontrowersji, które mogłyby wpłynąć na ostateczny wynik wyborów.

Źródło/foto: Onet.pl
Sławomir Kamiński, Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie