W Polsce sytuacja prawna staje się coraz bardziej wątpliwa, co podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, podczas spotkania w Siedlcach. – Wczorajszy i dzisiejszy dzień są szczególnie smutne, gdyż straciliśmy pierwszą ofiarę śmiertelną tych, według PiS, działań niszczących praworządność. Tą osobą jest niestety ś.p. Barbara Skrzypek – oświadczył Kaczyński.
OCENY PREZESA
Kaczyński nie krył emocji, twierdząc, że Skrzypek padła ofiarą działań osób, które przyczyniły się do jej śmierci. – Chcę to jasno powiedzieć, oni dziś próbują się bronić, ale my się nie przestraszymy – dodał. Informację o śmierci Barbary Skrzypek, bliskiej współpracowniczki Kaczyńskiego, potwierdziła również telewizja TV Republika. Kaczyński nie ukrywał, że ta przedwczesna śmierć stanowi wielki cios zarówno dla niego, jak i dla całego środowiska PiS.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PROKURATURY
Prezes PiS zasugerował, że odpowiedzialni za zgon Skrzypek mogą być prokuratorzy, którzy kilka dni przed jej śmiercią przesłuchiwali ją w sprawie dwóch wież. Dodał, że to, co wydarzyło się podczas przesłuchania, miało wpływ na stan psychiczny jego współpracowniczki. – Barbara była wezwana na przesłuchanie przez prokurator Ewę Wrzosek w sprawie, która wydaje się absurdalna. Głównym odpowiedzialnym jest Tusk, ale szczególną rolę odgrywa tu Giertych. Ona bardzo się tym zdenerwowała – mówił Kaczyński, podkreślając ruchy, które wydają się wskazywać na polityczną presję.
PROKURATURA RESPOND FUNKCJONOWANIE
Na reakcję prokurator Ewy Wrzosek nie trzeba było długo czekać. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że jest głęboko poruszona śmiercią Skrzypek i składa kondolencje rodzinie. Odniosła się także do krytyki, wskazując, że przesłuchanie odbyło się zgodnie z procedurami. – Przesłuchanie Pani Barbary Skrzypek miało miejsce w dniu 12 marca w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, z zachowaniem wszelkich standardów – poinformowała na portalu społecznościowym X.
ZEZNANIE ADWOKATA
W niedzielę na profilu rzecznika PiS pojawiło się oświadczenie adwokata Krzysztofa Gotkowicza, który pełnił rolę pełnomocnika Skrzypek. Zrelacjonował, że prokurator odmówił jego obecności podczas przesłuchania, mimo iż zgłaszał poważne wątpliwości dotyczące stanu zdrowia klientki. – Po moim wystąpieniu, pani Barbara również zwróciła uwagę na swoje problemy zdrowotne, ale odmówiono mi udziału w przesłuchaniu – poinformował Gotkowicz.
Sprawa Barbary Skrzypek jest nie tylko tragedią osobistą, ale także wątkiem, który może wstrząsnąć polską sceną polityczną. Jej nagła śmierć rozbudza pytania o granice działania prokuratury i o to, jak polityczne napięcia mogą wpływać na ludzkie życie.