Na co powinniśmy się przygotować w sobotę, 9 listopada? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwymi zamgleniami, które mogą pojawić się w niektórych regionach kraju, zarówno rano, jak i wieczorem. Mieszkańcy Polski powinni również być czujni, bo przewiduje się przelotne mżawki oraz duże zachmurzenie.
Zmiana w pogodzie
Październik oraz początek listopada upłynęły w Polsce pod znakiem złotej jesieni, a termometry wskazywały nawet kilkanaście stopni. Nie tylko miłośnicy spacerów cieszyli się z takiej aury. Niestety, teraz za oknami wielu z nas dominują szare, ponure chmury. Jaka pogoda czeka nas w początkowych godzinach długiego listopadowego weekendu?
Prognozy na sobotę
Z prognoz IMGW wynika, że sobotni poranek przyniesie silne mgły, szczególnie w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Wyraźne zamglenia pojawią się także na obszarze Wielkopolski i kujawsko-pomorskiego. W czasie dnia zamglenia mogą ograniczać widoczność do 200 metrów, szczególnie w rejonach wschodnich oraz centralnych kraju.
Cała Polska znajdzie się w obszarze osłabionego wyżu, którego centrum znajduje się nad Litwą. Nadal będziemy odczuwać wpływ polarnego powietrza morskiego, a ciśnienie lekko spadnie. Maksymalna temperatura ma wynosić od 4 do 8 stopni Celsjusza, z cieplejszymi wartościami sięgającymi 10-13 stopni w rejonach podgórskich na południu.
Spokojne i wietrzne godziny
Wiatr w większości kraju będzie słaby do umiarkowanego, z możliwością silniejszych porywów w niektórych miejscach, głównie w południowo-wschodnich i wschodnich regionach. W rejonach podgórskich Sudetów wiatr na początku dnia może osiągać prędkość do 55 km/h, a w wyższych partiach gór do 70 km/h.
Nocne zjawiska
W nocy z kolei przewiduje się dalsze silne zamglenia, a w niektórych obszarach mgły mogą ograniczać widoczność do 200 metrów, a w rejonach podgórskich nawet do 100 metrów. W lokalnych miejscach może pojawić się również szadź, a na drogach zrobi się ślisko, co wymaga ostrożności. Minimalna temperatura w nocy wahać się będzie od -3 do -1 stopni Celsjusza, z tegorocznymi wartościami na zachodzie i północy sięgającymi 2 stopni, a w dolinach podgórskich spadkami do -6 i -4 stopni.
Nie dajmy się zwieść jesiennej aurze — zima może zaskoczyć nas szybciej, niż się spodziewamy, a choć listopad zapowiada chłód, to piękno otaczającej przyrody wciąż może dostarczyć nam wielu radosnych chwil nawet w te zimowe dni.