Dzisiaj jest 15 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

„Jedność społeczeństwa obywatelskiego w walce z technikami SLAPP”

W obliczu narastającego problemu spraw typu SLAPP, które mają na celu uciszanie krytyków w debacie publicznej, polska scena obywatelska wzywa rząd do podjęcia zdecydowanych działań. Apeluje o wdrożenie unijnej Dyrektywy anty-SLAPP, stanowiącej odpowiedź na praktyki pozywania dziennikarzy, aktywistów i naukowców za ujawnianie nadużyć władzy. Stawiamy również na gruntowną reformę polskiego prawa, aby wprowadzone rozwiązania były ambitniejsze niż minimalne wymogi Dyrektywy.

Wdrożenie Dyrektywy anty-SLAPP: Wyzwania i Oczekiwania

W kwietniu 2024 roku weszła w życie unijna Dyrektywa anty-SLAPP, która ma na celu redukcję przypadków pozywania osób angażujących się w ważne społecznie tematy. Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na jej implementację. Jednakże samo przyjęcie wytycznych nie wystarczy. Wspólnie, jako dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowiska akademickiego, podkreślamy potrzebę dogłębnej analizy polskiego prawa oraz wprowadzenia systemowych zmian.

Co Zagraża Wolności Słowa?

SLAPP, czyli strategiczne działania prawne, to narzędzie często wykorzystywane przez osoby z większymi środkami, które mają na celu osłabienie mocy krytycznych głosów. Zgadzamy się, że ochrona wolności słowa jest kluczowa dla każdych demokratycznych społeczeństw. Z uznaniem przyjmujemy głosy Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara, które ostrzegają przed skutkami stosowania tych praktyk.

Chcemy, aby Polska stała się liderem w implementacji skutecznych rozwiązań prawnych, co miałoby pozytywny wpływ na nasze państwo na arenie unijnej. Polska Grupa Robocza przeciw SLAPP-om, w skład której wchodzą organizacje takie jak HFPC, ARTICLE 19 i Sieć Obywatelska Watchdog Polska, zaprezentowała projekt zmian mający na celu wdrożenie Dyrektywy, który chroni osoby zangażowane w debatę publiczną przed bezpodstawnymi oskarżeniami.

Postulaty Zmian Prawnych

W przedstawionym dokumencie zawarto kluczowe postulaty dotyczące reform w zakresie ochrony przed SLAPP-ami, które obejmują m.in.:

  1. Wprowadzenie gwarancji ochrony przed SLAPP-ami obejmujących nie tylko postępowania cywilne, ale także prawo karne.
  2. Stworzenie kompleksowego katalogu przesłanek wskazujących na intencje tłumienia debaty publicznej w związku z danym postępowaniem.
  3. Objęcie prawem anty-SLAPP także spraw krajowych, mimo że Dyrektywa dotyczy incydentów transgranicznych.
  4. Ustanowienie procedur umożliwiających wcześniejsze oddalenie spraw, aby skuteczniej bronić się przed bezpodstawnymi roszczeniami.
  5. Wprowadzenie wszechstronnych środków zaradczych, które umożliwiają sądom stosowanie różnorodnych sankcji wobec inicjatorów SLAPP-ów.
  6. Wykluczenie Skarbu Państwa i jednostek samorządowych z legitymacji czynnej w sprawach o ochronę dobrego imienia.
  7. Dekryminalizację zniesławienia i znieważania, aby ograniczyć nadużycia prawne w tym zakresie.
  8. Dokonanie zmian w prawie karnym materialnym, które miałyby na celu eliminację przestarzałych przepisów stwarzających możliwości wszczynania spraw typu SLAPP.
  9. Przeprowadzenie nowelizacji w zakresie prawa karnego procesowego, aby zapewnić spójność w ochronie przed SLAPP-ami.

SLAPP-y to nie tylko problem mediów, ale także groźba dla całej demokracji. To zjawisko może dotknąć każdego z nas. Dlatego apelujemy o szybkie decyzje w sprawie reform prawnych, które wprowadzą realną ochronę dla społeczeństwa obywatelskiego. Bez szybkich i skutecznych działań, nasza debata publiczna może stać się jeszcze bardziej zamknięta, a poszczególne głosy, które powinny być wysłuchiwane, zostaną stłumione.

Wzywamy do działania, by przeciwdziałać SLAPP-om i stworzyć społeczeństwo, w którym wolność słowa jest naprawdę chroniona.

APEL PODPISALI:

Źródło/foto: Onet.pl

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie