To odwieczne pytanie każdego, kto mierzy się z zamiarem zakupu nowego samochodu. Z jednej strony, kupno nowiusieńkiego wozu daje nam pewność – jesteśmy pierwszym właścicielem i zazwyczaj posiadamy kilkuletnią gwarancję bezawaryjności auta. Z drugiej, w pierwszych latach samochód najbardziej traci na wartości i niektórzy, przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych, wolą kupić samochód kilkuletni.
Przeszłość
To wiadome. Każdy używany samochód będzie miał określony przebieg. Zawsze robimy wszystko, by zakupić auto z jak najmniejszym licznikiem. To jednak nie wszystko, bo bardzo ważny jest sposób eksploatacji pojazdu, jak również ilość i rodzaj przebytych napraw. Tym samym bardzo ważny jest stan techniczny samochodu. Jako, że samochodów nie kupujemy co kilka miesięcy, warto przyjrzeć się dokładnie planowanemu do zakupu modelowi. Pytanie, ile pojeździ, nie wymagając od nas wkładu własnego z reguły pozostaje otwarte. Czasem samochody używane, które wydają się sprawdzone, mogą okazać się skarbonką bez dna. A jako, że sami się na nią zdecydowaliśmy, często będziemy sobie mówić „jeszcze tylko ten rozrząd i będzie służył latami.”, „jeszcze tylko to zawieszenie.” i tak dalej. Zawsze możemy jednak zminimalizować to ryzyko, kupując auto używane u wiarygodnego, sprawdzonego i mającego dobre opinie sprzedawcy.
Nowy samochód najczęściej budowany jest na nasze zamówienie i zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami. W momencie odbioru jego przebieg będzie znikomy – może wynosić raptem kilkanaście kilometrów, które prawdopodobnie pokonał w drodze z fabryki do lawety czy innego środka transportu i później na parking przy salonie. Mógł też przejechać kilka kilometrów wokół fabryki w celu sprawdzenia jakości. I to by było na tyle. Nie łudźmy się, nie dostaniemy samochodu z zerową ilością przejechanych kilometrów. I dobrze, będziemy mieli pewność, że auto jeździ i jest sprawdzone przez wykwalifikowanych pracowników salonu. Tego typu sytuacje możemy spotkać w większości salonów. Dla przykładu salon Honda Warszawa to jeden z największych dealerów marki Honda w stolicy.
Konfiguracja
Nowy samochód to samochód od A do Z nasz. Wybieramy wyposażenie, kolor, wnętrze, rodzaj i rozmiar felg, opony i wiele, wiele innych dodatków. Oczywiście od tego będzie uzależniona cena ostateczne wybranego przez nas modelu.
W przypadku samochodów z drugiej ręki oczywiście nie ma takiej możliwości. Być może sprzedający jest w stanie dodać nam coś od siebie: opony zimowe, alufelgi itd. Ogólnie jednak bierzemy je tak jak stoją. Trzeba jednak mieć na uwadze, że często samochody sprowadzone z rynków zachodnich mogą być lepiej wyposażone.
Technologie
Trudno w jednoznaczny sposób porównać samochód nowy i używany. Musimy mieć bowiem na uwadze, że używany samochód może mieć zarówno 2 jak i 15 lat. Jasnym jest, że te dwa pojazdy znacząco będą się od siebie różnić.
Jeśli jednak kupimy samochód sprzed epoki, musimy wiedzieć, że technologicznie będzie on mocno odbiegać od nowoczesnych aut. GPS, Bluetooth, ale też czujniki parkowania czy kamerki. Część z akcesoriów można dokupić, jednak nie zawsze będą w pełni kompatybilne z naszym samochodem. Tylko oryginalne wyposażenie jest nam w stanie to zapewnić.
Design
Nie każdy samochód jest ponadczasowy. Nie każdy zaprojektowano tak, żeby wyglądał świeżo niezależnie od wieku. Kupując samochód używany możemy spełniać swoje marzenia. Ten, który był nieosiągalny chwilę po premierze może stać się nasz za 30-50% ceny. Tylko czy kiedy stracił już tyle na wartości, by cena była interesująca, nadal robi na nas takie samo wrażenie? Czy na tle pozostałych samochodów nie wygląda już źle?
To oczywiście kwestia indywidualna. Nie każdy musi mieć światła LED, ale dla części osób stylistyka też jest bardzo ważna – i w starszych samochodach używanych nie zawsze będzie się podobać tak, jak parę lat temu.