Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Jak uniknąć pułapek fałszywych inwestycji? Przykład straty 120 tysięcy złotych.

W Lubinie kolejny mieszkaniec stał się ofiarą oszustów podszywających się pod brokerów finansowych. Tym razem, 77-letni mężczyzna stracił ogromne pieniądze, bo aż 120 tysięcy złotych. Przestępcy, aby zbudować zaufanie, najpierw umożliwili mu osiągnięcie zysku, a gdy udało im się oszukać seniora, okradli go z jego oszczędności. Zastosowana przez nich wyrafinowana socjotechnika sprawia, że wiele osób, pragnąc szybko wzbogacić się, a nie mając wystarczającej wiedzy na temat inwestycji, staje się ofiarą ich manipulacji, często tracąc wszystkie zgromadzone fundusze lub wystawiając się na długi. Policja apeluje o ostrożność przy wszelkich transakcjach finansowych i ostrzega przed oszustami.

OSZUSTWA FINANSOWE – ZAGROŻENIE WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

To nie pierwszy przypadek, gdy osoba dążąca do pomnożenia swoich oszczędności wpada w pułapkę oszustów, co prowadzi nie tylko do utraty majątku, ale często również do zaciągania kredytów w celu pokrycia strat. Aby zabezpieczyć się przed takimi nieprzyjemnymi konsekwencjami, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w niniejszym komunikacie. W skrócie przedstawiamy historię pokrzywdzonego mieszkańca Lubina. Pełny opis tych oszustw można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

SZANS NA ZYSK OKAZAŁA SIĘ PUŁAPKĄ

Lubinianin, chcąc zainwestować swoje środki, natrafił w Internecie na firmę, której pracownicy obiecywali szybki i duży zysk. Ich fałszywa strona internetowa była starannie zaprojektowana, by nie wzbudzać podejrzeń, zawierała informacje o zarządzanych funduszach oraz numery telefonów do tzw. analityków finansowych. Zapał 77-latka wzrósł, gdy zadzwonił na jeden z podanych numerów. Odebrała go kobieta, która zapewniła go, że po wpłaceniu kilku setek złotych na ich konto, otrzyma dostęp do specjalnego konta bankowego oraz opiekuna, który poprowadzi go przez meandry inwestycji.

Po kolejnych rozmowach z „opiekunem” mężczyzna nie miał powodów, by podejrzewać, że coś jest nie tak, bowiem oszuści sprawili, że czuł się wyjątkowo dobrze zaopiekowany przez profesjonalnych ekspertów. Otrzymał plan inwestycyjny, a przestępcy ostrzegali go przed instalowaniem niebezpiecznych programów, ustalając nawet hasło, co miało tylko dodatkowo wzbudzić jego zaufanie. Na początku działania złodziei dawały pozytywne rezultaty, gdyż pokrzywdzony widział, jak jego pieniądze rzekomo pomnażają się.

Cały proceder trwał około miesiąca. 77-latek zauważył coś niepokojącego dopiero, gdy próbował wycofać swoje środki. Dowiedział się, że nie ma na to żadnych uprawnień, a fałszywy makler poinformował go, że aby uzyskać pełen dostęp do swoich oszczędności, musi wpłacić kolejne dziesiątki tysięcy złotych. Wtedy zdecydował się zgłosić sprawę na policję, co uchroniło go przed dalszymi stratami. Ostatecznie przestępcy wyłudzili od niego 120 tysięcy złotych.

ZWYCIĘŻYĆ OSZUSTWAMI – ODPORNOŚĆ NA MANIPULACJE

Publikujemy ten opis działania oszustów jako ostrzeżenie dla potencjalnych ofiar, które mogą stać się ofiarami tak zwanych pseudo brokerów. Pamiętajmy, że to my sami jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za swoją ochronę i zabezpieczenie swojego mienia!

st. asp. Aleksandra Pieprzycka
Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie