Dzisiaj jest 14 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jak stworzyć przyjazne środowisko pracy dla każdego pracownika?

w cyklu: Biznes zaczyna się od ludzi

Dobre samopoczucie pracowników ma kluczowy wpływ na efektywność funkcjonowania firmy. Jak wskazują statystyki, w miejscu pracy spędzamy jedną trzecią naszego dnia, dlatego istotne jest, abyśmy czuli się w nim komfortowo. Przerwy powinny służyć odpoczynkowi oraz spokojnemu spożywaniu posiłków. Większość stresujących sytuacji, z jakimi się zmagamy, związana jest z pracą, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. Stres i chroniczne napięcie negatywnie wpływają na jakość wykonywanych zadań. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć pracownikom przyjazne środowisko, w którym będą mieli satysfakcję z tego, co robią.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowe miejsce pracy to przestrzeń, w której współpraca pomiędzy pracownikami a menedżerami koncentruje się na poprawie zdrowia, bezpieczeństwa, atmosfery oraz zrównoważonego rozwoju zespołu.

WIZJA PRZYJAZNEGO ŚRODOWISKA

Budowanie sprzyjającego środowiska pracy jest częścią zarządzania różnorodnością i można je realizować w każdej firmie. Dobrym pierwszym krokiem jest remont jadalni czy szatni lub urządzenie pokoju wypoczynkowego. Takie niewielkie zmiany mogą znacznie poprawić samopoczucie pracowników, sygnalizując im, że pracodawca dba o ich dobro.

Kolejnym krokiem mogą być inwestycje w wydarzenia integracyjne czy gry zespołowe, które pomogą w budowaniu relacji w grupach. Warto również umożliwić pracownikom korzystanie z aktywnego spędzania czasu, na przykład poprzez refundację kosztów karnetów sportowych czy sesji z trenerem personalnym.

PROFILAKTYKA ZDROWOTNA

Dbanie o dobrostan pracowników obejmuje także dostęp do usług z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz zdrowego stylu życia. Oferowanie porad dietetycznych, psychologicznych czy fizjoterapeutycznych to kroki, które mogą poprawić jakość życia zawodowego.

Według badania przeprowadzonego przez Mind.org.uk, 60% pracowników zadeklarowało większą motywację do pracy oraz chęć polecania swojego miejsca zatrudnienia, jeśli pracodawca wspiera ich zdrowie psychiczne. Przykłady pokazują, że przyjazne miejsce pracy sprzyja zaangażowaniu, poprawie wydajności oraz zwiększa szansę na zatrzymanie lub pozyskanie talentów. Pracownicy, którzy dobrze czują się w swoim środowisku zawodowym, są mniej narażeni na stres, wypalenie zawodowe i konflikty.

MOŻLIWOŚCI DLA MIKRO I MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

Mali i średni przedsiębiorcy z Małopolski mają szansę na wdrożenie poczynań w kierunku budowy przyjaznego środowiska pracy dzięki projektowi „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy”. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oferuje strategię doradczą, usługi HR, granty do 63 000 zł oraz szkolenia. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich firmy mogą wprowadzać rozwiązania, które ułatwią zarządzanie różnorodnością wśród pracowników.

„Część grantu przeznaczyliśmy na działania związane z integrowaniem pracowników. Nie mieliśmy wcześniej takiej tradycji. Gdy zaczęliśmy organizować wspólne wyjścia, wielu z nas zareagowało nieufnie. Praca to niemal połowa naszego życia, dlaczego więc nie poznać się lepiej? Wzięliśmy udział w warsztatach oraz poszliśmy na pizzę. Teraz planujemy wypad do teatru i budowę bud dla psów ze schroniska. Wydaje mi się, że znaleźliśmy pasję do takich działań i zamierzamy je kontynuować w przyszłości. Pracownicy z entuzjazmem o tym rozmawiają i planują kolejne wspólne wyjścia – to niesamowite!”

Renata Wiśniewska, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Maszachaba sp. z o.o. w Krakowie, które bierze udział w projekcie „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy”.

Sprawdź, jak inne firmy w projekcie tworzą przyjazne miejsca pracy i zainspiruj się ich doświadczeniem. Nie przegap również podcastu na ten temat!

Projekt „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy” jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach regionalnego programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Dofinansowano go ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie