Październik oraz początek listopada to czas, kiedy tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich. Co zrobić w sytuacji, gdy nie znamy miejsca spoczynku zmarłej osoby, a chcielibyśmy je odkryć przed Dniem Wszystkich Świętych? Istnieje kilka opcji: możemy skorzystać z wyszukiwarek internetowych, specjalnych aplikacji lub zlecić poszukiwania wyspecjalizowanej firmie.
Większość dużych miast oraz lokalne zarządy cmentarzy komunalnych oferują internetowe wyszukiwarki grobów. Umożliwiają one osobom, które nie pamiętają lub nie wiedzą, gdzie znajdują się mogiły ich bliskich, łatwe odnalezienie miejsc pochówku. Zarówno na cmentarzach, jak i na dedykowanych im stronach internetowych, dostępne są maps całych nekropolii podzielonych na kwatery. Wiele z nich pokazuje również numer rzędu oraz grobu. Wystarczy zanotować te informacje, by później znaleźć grobowiec na mapie. Przede wszystkim jednak ten sposób działa dla osób, które znają numer szukanej mogiły.
Łatwiej jest użyć ogólnopolskich wyszukiwarek internetowych, które umożliwiają odnalezienie grobu w danym regionie kraju. W najgorszym wypadku można również zlecić to zadanie specjalistycznej firmie.
Popularnym sposobem na wyszukiwanie grobów jest korzystanie z wyszukiwarek mogił — ogólnopolskich lub lokalnych. Niektóre z nich są autonomiczne, stworzone na potrzeby konkretnej nekropolii, inne tworzą większą sieć. Wprowadzając imię i nazwisko, datę śmierci oraz nazwę cmentarza, możemy znaleźć lokalizację miejsca spoczynku (nazwa cmentarza, numer pola, numer alei). Zazwyczaj dostępna jest także mapa nekropolii, co bardzo ułatwia poszukiwania.
Do najpopularniejszych ogólnopolskich wyszukiwarek należą:
– Grobonet.com — zawiera dane z blisko 2000 cmentarzy w Polsce i jest regularnie aktualizowana.
– Ecmentarze.pl — oferuje lokalizację pochówków na mapach cmentarzy oraz wytyczenie trasy dotarcia do grobu.
– KsiegaZmarlych24.pl — obejmuje informacje z 1000 cmentarzy w całym kraju i jest na bieżąco rozszerzana.
– Geocmentarz.pl — zawiera dane o cmentarzach w Polsce, szczególnie parafialnych.
– WebCmentarz.pl — obejmuje zarówno cmentarze komunalne, jak i parafialne w południowo-zachodniej Polsce oraz na Śląsku.
– Mogily.pl — zawiera dane o blisko 700 tys. grobów i ponad 1 mln zmarłych.
W większych miastach, takich jak:
– Warszawa — dostępna jest wyszukiwarka dla cmentarzy południowego, północnego, wojskowego oraz Starych Powązek (http://www.cmentarzekomunalne.com.pl/mapa/szukaj.php).
– Łódź — umożliwia wyszukiwanie grobów na cmentarzach Szczecińska, Zarzew i Doły (http://cmentarzekomunalne.lodz.systkom.pl/szukaj.).
– Wrocław — oferuje wyszukiwarkę dla wszystkich cmentarzy komunalnych (https://groby.cui.wroclaw.pl/).
– Kraków — umożliwia lokalizowanie grobów na krakowskich cmentarzach komunalnych (https://www.zck-krakow.pl/locator).
– Gdańsk — dostępna jest wyszukiwarka dla gdańskich cmentarzy komunalnych i parafialnych (https://cmentarze-gdanskie.pl/chapter_77037.asp).
– Kielce — umożliwia wyszukiwanie grobów na cmentarzach Cedzynia i Komunalny II (http://cmentarzekieleckie.zielen.kielce.pl/szukaj.).
– Przemyśl — oferuje wyszukiwarkę dla cmentarzy komunalnych (http://www.cmentarzeprzemysl.pl/pages/form.php).
– Szczecin — dostępna jest wyszukiwarka osób pochowanych na szczecińskich cmentarzach komunalnych (https://cmentarze.szczecin.pl/chapter_11975.asp).
Planując wizytę na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych, warto zabrać ze sobą telefon komórkowy, aby mieć dostęp nie tylko do wyszukiwarek, ale również do aplikacji mobilnych, które mogą pomóc w odnalezieniu grobów. Takie aplikacje są dostępne zarówno od twórców wyszukiwarek, jak i administratorów cmentarzy.
W sieci można również znaleźć firmy zajmujące się pielęgnacją i utrzymywaniem grobów. Choć najczęściej działają w większych miastach, niektóre z nich, takie jak istotni.pl czy cmentarium.pl, oferują usługi również w mniejszych miejscowościach. Warto pamiętać, że można również zlecić firmie odnalezienie konkretnej mogiły, jednak usługa ta jest zazwyczaj wyceniana indywidualnie, a koszty zaczynają się od 100 zł. W takim przypadku konieczne jest podanie szczegółowych informacji o osobie, której grób ma być odnaleziony.
Zarządcy cmentarzy przestrzegają przed niebezpiecznymi zabobonami, które mogą pojawiać się przy grobach.