W wyniku postawy czujnych policjantów, 80-letnia mieszkanka powiatu żarskiego uniknęła utraty wszystkich swoich oszczędności. Niestety, przed interwencją funkcjonariuszy, seniorka zdążyła już przelać oszustom ponad 70 tysięcy złotych, a planowała przekazać jeszcze większą sumę. To właśnie czujność policjantów z żarskiej komendy, którzy dostrzegli starszą kobietę z pokaźną ilością gotówki, uratowała ją przed dalszymi stratami.
OSZUKANE W NASZEJ CODZIENNOŚCI
Codziennie w mediach możemy usłyszeć o kolejnych ofiarach oszustów, które tracą swoje oszczędności, a także dane do kont bankowych. Chociaż wiele osób stara się wyciągać wnioski z doświadczeń innych i staje się coraz bardziej ostrożnych, to nadal zdarzają się przypadki, w których ludzie ulegają manipulacjom i tracą swoje pieniądze. Musimy nieustannie przypominać, że oszuści działają bezwzględnie, nie mając żadnych skrupułów, a ofiarami mogą stać się nasze życiowe oszczędności.
PUŁAPKA TELEFONICZNA
W dniu 21 sierpnia, 80-latka odebrała telefon od mężczyzny, który podający się za pracownika banku, ostrzegał ją, że jej pieniądze są w niebezpieczeństwie. Przekonywał, że musi natychmiast wypłacić całą kwotę z konta, aby uratować swoje oszczędności, oferując pomoc w przelaniu ich na rzekomo bezpieczne konto. Jego profesjonalne język bankowy nie wzbudzał podejrzeń seniorki. W efekcie udała się do banku, zainkasowała wszystkie swoje oszczędności, a następnie korzystając z wpłatomatu, podejrzanie szybko przelała już ponad 70 tysięcy złotych oszustom.
POLICJA NA RATUNKU
Na szczęście, policjanci z żarskiej komendy, obserwując sytuację, zareagowali na czas. Ich intuicja podpowiedziała, że starsza pani rozmowę przez telefon i jednocześnie wpłacająca pieniądze, może być ofiarą oszustów. Dzięki ich szybkiej interwencji, udało się zapobiec jeszcze większym stratom.
APEL O OSTROŻNOŚĆ
Pamiętajmy o konieczności ostrożności i rozwagi, aby nie stracić swoich oszczędności. Oszuści potrafią doskonale wcielać się w rolę profesjonalistów, co ułatwia im naciąganie niewinnych ludzi.
JAK SIĘ CHRONIĆ?
- Nie przekazuj nikomu swoich oszczędności, zwłaszcza osobom podszywającym się pod policjantów, bankowców czy prokuratorów.
- Jeśli nieznany rozmówca informuje cię, że twoje oszczędności są w niebezpieczeństwie i poleca wypłatę pieniędzy z banku – natychmiast się rozłącz i skontaktuj z bliskimi.
- Jeżeli ktoś prosi o zainstalowanie nieznanego oprogramowania, zachowaj czujność – może to być szkodliwy program.
- Zawsze sprawdzaj dane transakcji przed potwierdzeniem w aplikacji bankowej.
- Chroń swój telefon oraz PIN do aplikacji bankowej.
- Bądź ostrożny przy podawaniu numeru karty kredytowej w internecie.
- Nie klikaj w odsyłacze otrzymane w SMS-ach, wiadomościach lub e-mailach – mogą prowadzić do niebezpiecznych stron.
- Rozważ zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak blokady konta, zalecane przez bank.
Nie lekceważmy tych wskazówek, bo oszustwo może dotknąć każdego z nas, a zapobiegać można tylko poprzez rozwagę i czujność.
nadkomisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach
Źródło: Polska Policja