Pewnie każdy z nas miał do czynienia z sytuacją, gdy pod choinką znalazł prezent, który nie do końca odpowiadał jego gustom. Nie ma potrzeby chować go na dno szafy!
PREZENTY OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Wielu z nas zdarza się, że Święty Mikołaj, Gwiazdor czy Dzieciątko nie zawsze trafiają w nasze upodobania. Czasami znajdujemy pod choinką podarunek, który rozczarowuje. Możemy go schować głęboko w szafie, ale istnieją znacznie lepsze alternatywy.
MOŻLIWOŚCI WYMIANY
Jedną z opcji dla odważnych jest poproszenie o paragon, co pozwala na wymianę niechcianego prezentu w sklepie. Warto jednak pamiętać, że sprzedawca nie jest zobligowany do wymiany towaru, który nie posiada wad. To zależy głównie od dobrej woli sprzedającego. W przypadku wadliwego towaru mamy prawo do reklamacji, co daje możliwość wymiany lub zwrotu.
PRAWO DO ODSTĄPIENIA OD UMOWY
Osoby, które dokonują zakupów online, mogą skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Okres ten zazwyczaj zaczyna się od momentu odbioru przesyłki. Aby zrezygnować z zakupu, należy zgłosić to wcześniej, na przykład pisemnie lub telefonicznie.
OGRANICZENIA W ZWROTACH
Warto pamiętać, że zwrot płyt CD, DVD oraz oprogramowania jest możliwy jedynie w oryginalnym opakowaniu. Prawo do odstąpienia od umowy nie dotyczy także produktów stworzonych na zamówienie, na przykład grawerowanej biżuterii, ani biletów na wydarzenia z ustaloną datą. Produkty wymagające szczególnej ochrony higienicznej, takie jak kosmetyki, zabawki erotyczne, soczewki kontaktowe czy szczoteczki do zębów, również są wykluczone z możliwości zwrotu.
SPRZEDAŻ I WYMIANA ONLINE
Niechciane prezenty można również sprzedawać na aukcjach internetowych oraz w serwisach ogłoszeniowych. Osoby sprzedające w sieci powinny jednak zapoznać się z zasadami wykluczającymi prawo do zwrotu towaru przy sprzedaży między osobami prywatnymi. W każdej ofercie muszą być zawarte rzetelne informacje, a zdjęcia i opisy produktów należy tworzyć samodzielnie, aby nie łamać praw autorskich.
BARTER I WYMIEŃ GRATY
W Internecie można również skorzystać z platform barterowych, które umożliwiają wymianę rzeczy na zasadzie towar za towar. Ciekawą formą jest także „wymiana gratów”, gdzie zbieramy niechciane przedmioty i wymieniamy je w większym gronie na coś innego.
PODARUJ INNYM
Nieprzydatny prezent możemy również podarować komuś innemu przy najbliższej okazji. Opcja przekazania go online jest równie popularna, gdyż wiele serwisów pozwala na bezpłatne oddanie towaru.
MOŻLIWOŚĆ DARCZYNY
Jeśli chcesz zrobić coś dobrego ze swoimi niechcianymi prezentami, rozważ ich przekazanie jako darowiznę. Organizacje takie jak Oxfam sprzedają takie przedmioty, a dochody przeznaczają na pomoc potrzebującym. Można oddać ubrania, książki lub gry, byleby były w dobrym stanie. Uzyskane fundusze wspierają projekty społeczne.
REKLAMACJE WADLIWYCH PREZENTÓW
Prezenty, które okazały się wadliwe lub uszkodzone, można reklamować w ciągu dwóch lat od daty zakupu, okazując paragon. Dla towarów używanych okres ten może być krótszy.
Nie daj się zaskoczyć niechcianym prezentem! Co zrobić z takowym? Możliwości jest wiele, a każda z nich pozwala uniknąć frustrującej sytuacji z nietrafionym podarunkiem.