Dzisiaj jest 19 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jak odpowiedzialnie pozbyć się niepotrzebnej odzieży? Przewodnik po możliwościach odzysku

Od początku nowego roku mieszkańcy stolicy powinni szczególnie zwrócić uwagę na sposób pozbywania się zbędnych ubrań i tekstyliów. Zamiast wyrzucać je do kosza na odpady zmieszane, warto rozważyć inne możliwości, bowiem wiele z nich nadaje się jeszcze do odzysku lub recyklingu. Warszawa oferuje mieszkańcom liczne opcje, które pozwolą na ekologiczne pozbycie się tych materiałów.

EUROPEJSKIE STATYSTYKI I ZMIANY W PRAWIE

Z danych opublikowanych przez Parlament Europejski wynika, że przeciętny Europejczyk rocznie nabywa blisko 26 kg tekstyliów, a z odstrzygniętych ubrań pozbywa się około 11 kg. Niestety, większość z tych rzeczy ląduje na wysypiskach lub jest spalana. Mniej niż 50% ubrań jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Sytuacja ma szansę na poprawę w wyniku wprowadzenia unijnych przepisów, które od 1 stycznia 2025 roku wprowadzą obowiązkowe selektywne zbieranie odzieży i tekstyliów. Mieszkańcy Warszawy mają szansę na wcześniejsze zapoznanie się z dostępnymi sposobami, by uczynić świat odrobinę lepszym.

CO ZROBIĆ Z NIEPOTRZEBNYMI UBRANIAMI?

Oddawanie nieuszkodzonych i wciąż użytecznych ubrań do drugiej ręki to najlepsza opcja. Można to zrobić, przekazując je organizacjom charytatywnym, sklepom z odzieżą czy biorąc udział w punktach wymiany. Alternatywą jest skorzystanie z pojemników na tekstylia, które znajdują się w przestrzeni publicznej, albo wystawienie rzeczy na internetowej giełdzie. Tylko wyobraźnia i chęć dzielenia się ograniczają nas w poszukiwaniach miejsca, gdzie można oddać niepotrzebne ubrania.

CZY COŚ JEST ZNISZCZONE? NIE RZUCAJ NA ŚMIECI!

Gdy odzież jest zniszczona i nadaje się jedynie do wyrzucenia, powinna trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Warszawie znajdują się cztery takie placówki: na Białołęce, Bielanach, Woli oraz w Wilanowie. W ubiegłym roku do tych punktów trafiło ponad 124 tony tekstyliów. Z niespodziewanych kurtek, swetrów i ręczników można stworzyć nowe surowce. Przykładowo, odpady włókiennicze zostaną przekształcone w ścierki lub użyte jako wypełnienie mebli. Z wełny produkuje się izolacje do samochodów, a z bawełny – wysokiej jakości papier. Życie tych materiałów nie kończy się w śmietniku, wręcz przeciwnie – jest dla nich nowa szansa! Z tekstyliów, które nie nadają się już do innego użytku, można produkować paliwo alternatywne o wysokiej wartości opałowej.

W wyzwaniu, jakim jest zmniejszenie wpływu naszych działań na środowisko, każdy z nas ma rolę do odegrania. Czas skończyć z nawykami, które niszczą planetę, i zacząć z odpowiedzialnością podchodzić do tego, co nas otacza. Oddawanie ubrań to nie tylko szansa na dawanie drugiego życia, ale także krok ku lepszej przyszłości dla wszystkich. Nie czekaj do 2025 roku; działaj już teraz!

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie