Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jak odliczyć darowizny na WOŚP od podatku? Sprawdź ważne warunki

Finał 33. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy koncentruje się na wsparciu onkologii i hematologii dziecięcej. Osoby, które zdecydują się na finansową pomoc, powinny wiedzieć, że kwotę darowizny mają prawo odliczyć od podatku, o ile spełnią określone warunki. W tej kwestii więcej informacji przekazuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy z e-pity.pl.

Finał Pełen Nadziei

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w niedzielę 26 stycznia, a zbiórka funduszy, w tym różnorodne aukcje, potrwają do 10 lutego. Przypomnijmy, że w trakcie 32 finałów WOŚP udało się zebrać blisko 2,3 miliarda złotych, co pozwoliło na zakup 74,5 tysiąca urządzeń medycznych. Poprzednia akcja, mająca miejsce w styczniu 2024 roku, była dedykowana chorobom płuc i zakończyła się zbiórką wynoszącą 281 milionów 879 tysięcy 118 złotych i 7 groszy.

Ile tym razem zostanie zebrane i czy uda się ustanowić nowy rekord? Odpowiedzi na te pytania poznamy w marcu, kiedy podana zostanie ostateczna suma. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że poza chęcią wsparcia tej szlachetnej inicjatywy, ma możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania, o ile spełni wymagane warunki.

Jakie Warunki Należy Spełnić?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowizny na cele charytatywne uprawniają do ulgi podatkowej. Zgodnie z artykułem 26 ust. 1 pkt 9, możemy odliczyć darowizny m.in. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Kluczowym elementem jest odpowiednie udokumentowanie wpłaty.

„Konieczne jest posiadanie potwierdzenia dokonania darowizny na rzecz konkretnej organizacji, na przykład dowodu wpłaty na jej rachunek. Potwierdzeniem może być także inny dokument, który precyzyjnie wskazuje dane identyfikacyjne zarówno darczyńcy, jak i obdarowanego oraz cel wsparcia. Warto pamiętać, że odliczenia mogą wynieść maksymalnie 6% dochodu w roku podatkowym. W ostatecznym rozliczeniu podatnicy muszą wskazać kwoty darowizn oraz dane identyfikacyjne obdarowanego” – informuje Monika Piątkowska.

Formy Wsparcia WOŚP

WOŚP organizuje zbiórkę w różnych formach, z których nie wszystkie uprawniają do odliczenia od podatku. Najpopularniejsze są datki zbierane przez wolontariuszy. Niestety, pieniądze wrzucone do puszki nie mogą być odliczone, ponieważ darczyńcy pozostają anonimowi, a wolontariusze nie wydają dowodów potwierdzających dokonanie darowizny – zwraca uwagę Monika Piątkowska.

Inaczej wygląda sytuacja z tzw. wirtualnymi skarbonkami. „Osoba, która zakłada skarbonkę, nie jest właścicielem zgromadzonych funduszy i nie ma możliwości odliczenia dokonanych wpłat. To jednak wpłacający mogą skorzystać z ulgi, jeśli mają dowód wpłaty, który zawiera dane darczyńcy oraz cel wpłaty” – wyjaśnia ekspert.

Internetowe Przelewy i Aukcje

Przelewy internetowe również wymagają zachowania potwierdzenia, na którym muszą być zawarte dane zarówno darczyńcy, jak i obdarowanego oraz cel wpłaty. Jeżeli wpłata jest odpowiednio udokumentowana, darczyńca może ją odliczyć od podstawy opodatkowania. Warto pamiętać, że darowizny z 33. finału WOŚP można odliczyć w zeznaniu podatkowym za rok 2025, co oznacza, że będzie to możliwe dopiero w 2026 roku.

Na przykład, wpłacając 1000 zł darowizny w obecnej edycji WOŚP, podatnik może odliczyć przynajmniej 180 zł od podatku w deklaracji składanej w przyszłym roku.

Aukcje jako Transakcje

Aukcje internetowe to inny przypadek. Osoby, które wylicytują przedmioty, nie mogą odliczyć swojej wpłaty, ponieważ aukcja traktowana jest jako transakcja zakupu, a nie darowizna – dodaje Monika Piątkowska.

Na koniec warto wspomnieć, że składane zeznania PIT pozwalają także na przekazanie 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, co nie wyklucza darowizn przekazanych na WOŚP. Choć tego odpisu nie można zrealizować na swoją korzyść, zyskuje na tym inny podmiot.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie