Dzisiaj jest 1 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jak media społecznościowe radzą sobie z kontami zmarłych użytkowników? Rozwiązania od platform społecznościowych

W dzisiejszym świecie, gdzie technologie wkraczają niemal w każdą sferę naszego życia, nie dziwi fakt, że nawet po śmierci możliwe jest zarządzanie naszym cyfrowym dziedzictwem. Meta, właściciel takich platform jak Facebook i Instagram, wprowadza rozwiązania, które pozwalają na pozostawienie śladu w sieci w formie konta „In memoriam”. Co to oznacza? Otóż, po śmierci posiadacza konta, można wskazać osobę, która będzie miała prawo do zarządzania zamieszczonymi treściami.

Facebook – Kontynuacja cyfrowego dziedzictwa

Na Facebooku, jednym z flagowych produktów Grupy Meta, użytkownicy mają możliwość wyznaczenia osoby, która po ich śmierci przejmie kontrolę nad profilem. Konto może zostać przekształcone w specjalny status, co oznacza, że umieszczone tam treści są widoczne, ale nie są promowane w społeczności, na przykład poprzez przypomnienia o urodzinach. Dzięki temu bliscy zmarłego mogą w spokoju przeglądać jego publikacje, bez konieczności zmierzenia się z aktywnym profilem w sieci.

Warto zauważyć, że opiekun konta ma ograniczone możliwości. Może m.in. zmienić zdjęcie profilowe oraz opublikować przypięty post, jednak nie ma pełnej swobody w zarządzaniu wszystkimi aspektami profilu. Aby dodać opiekuna konta, konieczne jest spełnienie kilku wymogów, na czele z posiadaniem testamentu, który precyzuje, kto powinien zająć się sprawami internetowymi po śmierci. W przypadku jego braku, sprawy mogą przejąć osoby wyznaczone przez sąd. Usunięcie konta zmarłego również wymaga odpowiedniej dokumentacji.

Instagram – Podobna filozofia, nowe wyzwania

Kolejna platforma należąca do Meta, Instagram, również umożliwia oznaczenie konta jako „In memoriam”. Po zgonie użytkownika jego konto staje się nieaktywne, a treści pozostają na platformie, tworząc cyfrowy pomnik. Proces zgłaszania konta wymaga jednak potwierdzenia śmierci, na przykład poprzez przesłanie linku do nekrologu. Co ciekawe, każda z tych platform stara się zachować wspomnienia, ale ich podejście do zarządzania kontem po śmierci różni się, co może być uciążliwe dla użytkowników.

Apple – Opiekun również w świecie technologii

Nie tylko Meta dba o to, by zmarli użytkownicy pozostawili po sobie ślad w sieci. Apple, znana firma technologiczna, także wprowadziła możliwość wyznaczenia opiekuna konta po śmierci. Po spełnieniu odpowiednich wymogów, takich jak przedstawienie aktu zgonu lub klucza dostępu, osoba ta zyskuje dostęp do danych zgromadzonych na koncie Apple. Warto jednak wiedzieć, że opiekun nie ma pełnego dostępu do wszystkich informacji, takich jak subskrypcje czy dane płatnicze.

Podsumowanie

Ostatecznie, zarówno Meta, jak i Apple próbują umożliwić nam zarządzanie naszymi cyfrowymi śladami po śmierci. Choć wprowadzone rozwiązania mają swoje ograniczenia oraz procedury, które często bywają skomplikowane, każdy z nas może pomyśleć o przyszłości i podjąć odpowiednie kroki, aby nasze dziedzictwo online było chronione nawet w obliczu nieuchronnego. Warto uświadomić sobie, że nasze życie cyfrowe ma znaczenie nie tylko dla nas, ale również dla naszych bliskich, którzy mogą chcieć zachować pamięć o nas w sieci.

Źródło/foto: Onet.pl
Kharis Ardi / Shutterstock.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie