Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
03.03.2021 Gdansk. Pierwszy dzien probnych matur w VIII Liceum Ogolnoksztalcacym w Gdansku. Fot. Karolina Misztal/REPORTER

Jak będą wyglądać matury i egzamin ósmoklasisty? Są wytyczne CKE

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w poniedziałek wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 roku egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego oraz eksternistycznych.

Wytyczne opracowali CKE, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Generalny Inspektorat Sanitarny.

Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów w ubiegłym roku.

Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu.

Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.

Drzwi wejściowe do szkoły oraz drzwi do sal mają być otwarte, żeby nie dotykać klamek, a sale co godzinę wietrzone. Dla uczniów, którzy nie mogą nosić maseczek, mają zostać przygotowane dodatkowe sale, w których będzie można zachować co najmniej dwa metry odstępu.

W dokumencie opublikowanym przez CKE czytamy, że szkoły powinny zapewnić wyposażone w płyn do dezynfekcji miejsce, w którym uczniowie przystępujący do dwóch egzaminów w danym dniu będą mogli zjeść przyniesione posiłki lub po prostu poczekać na drugi test po zakończeniu pierwszego. Jeśli pozwoli na to pogoda, taka przestrzeń może zostać zaaranżowana np. na boisku szkolnym.

CKE sugeruje, że uczniowie mogą być dzieleni na mniejsze grupy, które będą wchodzić na egzamin do poszczególnych sal co kilkanaście minut, by uniknąć tłoku. Zaleca też, żeby wrażeniami po sprawdzianie dzielić się tylko przez internet i nie zbierać w grupy przed szkołą.

źródło : wiadomości.radiozet.pl

 

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie