Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Izrael w centrum uwagi: co skrywa niedoszła przemowa i dwa nazwiska?

Według ustaleń Interii, to prezydent Izraela Icchak Herzog, a nie premier Binjamin Netanjahu, miał reprezentować swój kraj podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Herzog został jednak poinformowany, że nie będzie mógł wystąpić w roli mówcy. Nie jest jeszcze jasne, kto ostatecznie weźmie udział w uroczystościach zaplanowanych na 27 stycznia.

List prezydenta Dudy do premiera Tuska

Od wielu tygodni w mediach toczy się intensywna debata na temat listu, jaki prezydent Andrzej Duda skierował do premiera Donalda Tuska w związku z nadchodzącą rocznicą wyzwolenia Auschwitz. W dokumencie Duda pytał, czy władze zapewnią Netanjahu „niezakłócony pobyt” na polskich obchodach, podkreślając jednocześnie „absolutnie wyjątkowe okoliczności” tego wydarzenia, któremu objął wraz z Pierwszą Damą honorowy patronat.

Decyzje izraelskiego premiera

Jednakże hebrajskie media już wcześniej informowały, że izraelski premier nie planuje przyjazdu do Polski, przynajmniej nie na styczniową uroczystość. Potwierdziło to źródło dyplomatyczne zapoznane z sytuacją, które zaznaczyło, że Netanjahu w ogóle nie zamierzał przyjeżdżać na obchody, mimo listu prezydenta Dudy oraz działań podjętych przez rząd.

Początkowo na uroczystościach miał pojawić się prezydent Icchak Herzog, lecz zrezygnował, po tym jak dowiedział się, że nie będzie mógł przemawiać. W międzyczasie rozwinęły się spekulacje dotyczące ewentualnego aresztowania Netanjahu na podstawie nakazu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny, ale nasze źródło podkreśla, że premier wciąż nie planował wizyty w Polsce.

Kto reprezentuje Izrael?

Z informacji, do których dotarła Interia, wynika, że na styczniowe obchody Izrael może reprezentować minister edukacji Joaw Kisz lub szef dyplomacji Gideon Sa’ar. W poniedziałek w „Rzeczpospolitej” pojawiły się doniesienia o Kiszu, a jedno z naszych źródeł dyplomatycznych potwierdziło, że jego udział jest pewny.

Sprawa aresztowania Netanjahu

Warto przypomnieć, że 21 listopada 2024 roku Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wystawił nakazy aresztowania dla premiera Izraela Binjamina Netanjahu oraz byłego ministra obrony Joawa Galanta, obwinionych o zbrodnie wojenne. Dodatkowo, jeden z liderów Hamasu, Mohammed Deif, również znalazł się wśród poszukiwanych przez MTK.

Oświadczenie polskiego rządu, wynikające z ujawnionego przez media listu Dudy, w którym zapewniono o wolnym i bezpiecznym dostępie dla przedstawicieli Izraela na tych uroczystościach, spotkało się z krytyką ze strony niektórych prawników oraz opinii publicznej, szczególnie wobec deklaracji nietykalności premier Izraela na terytorium Polski.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie