Dzisiaj jest 22 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Izba Kontroli Sądu Najwyższego rozstrzygnęła skargę PiS na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę Prawa i Sprawiedliwości za zasadną w związku z decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła roczne sprawozdanie finansowe partii za 2023 rok. Rzecznik Sądu Najwyższego, Aleksander Stępkowski, zaznaczył podczas konferencji prasowej, że „PKW będzie zobowiązana do podjęcia tego sprawozdania finansowego”.

WYJAŚNIENIA SĄDU NAJWYŻSZEGO

Postanowienie Sądu Najwyższego, które zapadło na posiedzeniu siedmiorga sędziów pod przewodnictwem prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej, Joanny Lemańskiej, zostało opublikowane w bazie orzeczeń sądowych. W listopadzie ubiegłego roku PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Prawa i Sprawiedliwości na 2023 rok, argumentując sprawę finansowaniem wyborczym tego ugrupowania. Wkrótce potem PiS złożyło skargę do Najwyższego i rozpatrzenie sprawy wyznaczono na 21 stycznia.

Podczas konferencji rzecznik SN, Aleksander Stępkowski, odnotował, iż skarga na uchwałę PKW została uznana za słuszną. Podkreślił również, że w przypadku kontrowersji dotyczących finansów politycznych, „trzeba przeprowadzić oddzielne postępowanie w celu wykazania potencjalnego naruszenia prawa”.

NIEDOSTATECZNE UZASADNIENIE PKW

Stępkowski dodał, że Państwowa Komisja Wyborcza zaniechała przeprowadzenia rzetelnego postępowania dowodowego, co sprawiło, że jej uchwała była nieprawomocna. Zaznaczył, że do dnia uchwały odwołanie nie zostało jeszcze rozpoznane, a wcześniejsze uchwały SN były uznawane za podstawę do anulowania działań PKW.

Rzecznik SN podkreślił także, że PKW nie przedstawiła dostatecznych przesłanek prawnych, które uzasadniałyby jej decyzje. Wyjaśnił, że „finansowe kontrole partii politycznej nie powinny być narzędziem w walce politycznej”, odwołując się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Przypadek ten pokazuje, jak skomplikowane mogą być zawirowania związane z finansowaniem partii politycznych i ich działalnością. Obserwując dalszy rozwój sytuacji, można zadawać sobie pytanie, jak tego typu regulacje wpłyną na przyszłość polityczną w Polsce.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie