Dzisiaj jest 25 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

IPN komentuje kontrowersje wokół Nawrockiego, europoseł domaga się działań

W niedzielę na profilu Instytutu Pamięci Narodowej opublikowano wpisy, w których Karol Nawrocki, prezes IPN, został przedstawiony jako kandydat z poparciem Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach prezydenckich. Oburzenie w tej sprawie wyraził europoseł Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Brejza, który stwierdził, że instytucja państwowa włącza się w kampanię wyborczą na rzecz swojego szefa.

Obawy o Bezstronność IPN

Brejza zwrócił uwagę na jeden z postów na platformie X, w którym IPN opisał Nawrockiego jako osobę „doskonale rozumiejącą, że los Polski leży w rękach przyszłych pokoleń” oraz „niebojącą się połączyć tradycji z nowoczesnymi technologiami”. Zdaniem europosła, tego typu działania są nieakceptowalne i stanowią „skandaliczne, polityczno-kampanijne zaangażowanie” ze strony IPN.

Pytania do IPN

Polityk podjął działania interwencyjne i skierował list do IPN, prosząc o odpowiedzi na trzy kluczowe pytania. Dwa z nich dotyczą osoby odpowiedzialnej za publikację „wpisu o tanim charakterze agitacyjnym” oraz wysokości jej wynagrodzenia. W ostatnim pytaniu zapytał, na jakiej zasadzie profil IPN został po raz pierwszy w historii zaangażowany w promocję kandydata na prezydenta.

Reakcje Polityków

Tego samego dnia, na wpis IPN zareagowała posłanka Razem, Paulina Matysiak, która wyraziła swoje zaniepokojenie i pytanie: „Czy rzeczywiście państwowa instytucja powinna być wciągnięta w kampanię wyborczą?” Jej komentarz świadczy o rosnącej obawie przed upolitycznieniem instytucji publicznych.

W kontekście wyborczym prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, wspierał kandydaturę Nawrockiego, wskazując, że był w gronie konkurentów od początku. Kaczyński wymienił innych partyjnych kandydatów, takich jak Przemysław Czarnek czy Mariusz Błaszczak, podkreślając jednak, że Nawrocki odpowiada na potrzeby społeczne.

Wizja Polityczna

Kaczyński zaznaczył, iż jego partia nie pragnie wystąpienia konfliktu wewnętrznego i uważa, że Polska potrzebuje „wiarygodnego i niezależnego” lidera, który będzie mógł zakończyć „wojnę polsko-polską”. Wskazał, że priorytetem są suwerenne państwo, wolność oraz pokój, co ma znaczenie dla przyszłości kraju.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie