Oficer dyżurny komisariatu Policji w Kętach, mł. asp. Łukasz Medyński, wraz z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, zareagował szybko i skutecznie na zgłoszenie dotyczące kobiety w kryzysie emocjonalnym.
Alarmujący sygnał z Kęt
We wtorek, 1 października, o godzinie 15:30 dyżurny komisariatu odebrał telefon od mieszkańca Kęt, który powiadomił, że jego znajoma z Krakowa umieściła niepokojący wpis w mediach społecznościowych, sugerujący, że planuje odebrać sobie życie. Mężczyzna przekazał numery kontaktowe, co umożliwiło oficerowi nawiązanie rozmowy z 36-letnią kobietą. W trakcie rozmowy potwierdził, że jej stan psychiczny jest alarmujący.
Kobieta nie w Krakowie
Dzięki staraniom dyżurnego udało się ustalić, że kobieta mieszka w Bydgoszczy, a nie w Krakowie, jak wcześniej sądzono. Natychmiast nawiązał kontakt z dyżurnym bydgoskiej policji, informując o pilnej potrzebie udzielenia kobiecie pomocy. Funkcjonariusze oraz ratownicy medyczni szybko dotarli pod wskazany adres. Po dokładnych badaniach kobieta została przekazana pod opiekę rodziny.
Wsparcie dla osób w kryzysie
Policjanci niejednokrotnie stają na wysokości zadania, oferując pomoc mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych, zarówno przez interwencje, jak i łącząc ich z odpowiednimi specjalistami. Na terenie każdego powiatu można znaleźć wiele instytucji zaprojektowanych do udzielania wsparcia, takich jak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz poradnie psychologiczne. Te placówki są gotowe nie tylko w krytycznych momentach, ale także wtedy, gdy życie staje się zbyt trudne, aby można było poradzić sobie samodzielnie.
Pomoc telefoniczna
Osoby potrzebujące wsparcia mogą kontaktować się z Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 70 2222. Więcej informacji można znaleźć na stronie: centrumwsparcia.pl. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, dostępny pod numerem 800 12 12 12, również oferuje pomoc dzieciom i ich opiekunom w trudnych chwilach. Więcej szczegółów na temat tej instytucji można znaleźć na stronie brpd.gov.pl.
Warto wspomnieć, że pomoc oferują również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA, pod numerem 22 484 88 01. Szczegóły można znaleźć na stronie poświęconej walce z depresją: stopdepresji.pl. Pamiętajmy, że w trudnych momentach nie jesteśmy sami, a pomoc jest na wyciągnięcie ręki.
Źródło: Polska Policja