Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Interpol w sprawie Romanowskiego: jasna odpowiedź na wątpliwości

Wciąż trwają poszukiwania Marcina Romanowskiego (48 l.), polityka Prawa i Sprawiedliwości oraz byłego wiceministra sprawiedliwości. Polskie służby prowadzą działania w tej sprawie, a istnieje możliwość, że wkrótce zostaną wsparte przez międzynarodowe organy. O całej sytuacji został poinformowany Interpol, co wywołało spore emocje. Czy ta instytucja posiada kompetencje do ścigania parlamentarzysty? W tej kwestii „Fakt” zwrócił się do prawnika dr. Mateusza Mickiewicza. — Czerwona nota może być wystawiona przez Interpol w związku z każdym przestępstwem — wyjaśnia specjalista.

Międzynarodowe poszukiwania Romanowskiego

Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa poinformowała, iż Komenda Główna Policji złożyła wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych Romanowskiego, co oznacza tzw. poszukiwania czerwoną notą Interpolu. Po zatwierdzeniu, nota ta zostanie opublikowana w bazie danych Interpolu i będzie dostępna dla wszystkich krajów członkowskich.

W odpowiedzi na te działania pojawiły się głosy sugerujące, że Interpol nie ma kompetencji do rozpatrywania tego rodzaju spraw. Mec. Bartosz Lewandowski, obrońca Romanowskiego, wskazał na platformie X, iż czerwona nota zgodnie z regulaminem Interpolu nie może być wydana w przypadku domniemanych przestępstw, które miałyby charakter urzędniczy czy dotyczyłyby szkody w „majątku publicznym”. „Procedura wydania takiej noty dotyczy raczej najpoważniejszych przestępców, oskarżonych o terroryzm czy morderstwo” — wskazał prawnik.

Czy Interpol podejmie działania?

Głos prawników nie jest jednak odosobniony. Zgodził się z nimi poseł PiS, były szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Szrot. Wyraził on wątpliwości co do zasadności działań prokuratury, wskazując na to, że Interpol zazwyczaj może wystawiać czerwone noty w przypadkach związanych z morderstwem, gwałtem czy rozbojem z bronią w ręku. „Kto to jest ten Romanowski? Seryjny zabójca? Terrorysta? A może zwykły urzędnik?!” — drwił z sytuacji Szrot.

Aby odpowiedzieć na wątpliwości, „Fakt” ponownie skontaktował się z dr. Mateuszem Mickiewiczem. Potwierdził, że czerwona nota od Interpolu może być wystawiona w przypadku każdego poważnego przestępstwa, które w oczach państwa wnioskującego wymaga międzynarodowego ścigania. „W praktyce noty te są najczęściej wydawane w przypadkach związanych z ciężkimi przestępstwami” — dodał prawnik.

Co dalej z Romanowskim?

9 grudnia sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla byłego wiceministra sprawiedliwości, który jest podejrzany w sprawie dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości. Po tej decyzji policja intensywnie przeszukiwała miejsca, w których mógł się przebywać, jednak nie udało się go znaleźć. Z informacji prokuratury wynika, że 6 grudnia Romanowski wypisał się z placówki medycznej, gdzie przeszedł planowany zabieg. Co więcej, obecnie nie można skontaktować się z nim, gdyż jego telefony są wyłączone, a miejsce pobytu pozostaje nieznane.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie