Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Intensywne mgły i zamglenia w kraju – zmienna pogoda i zaskakujące temperatury na horyzoncie

Zbliżające się dni, 20 i 21 stycznia, przyniosą Polakom zmienną aurę, charakterystyczną dla okresu zimowego oraz jesiennego. Nasz kraj będzie pod wpływem niżu, co wiąże się z opadami deszczu i śniegu, a w niektórych częściach kraju spadnie także mieszanka obu tych zjawisk. Do tego dochodzi prognoza silnego wiatru.

WPŁYW CIŚNIENIA NA WARUNKI POGODOWE

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że wschodnia oraz częściowo zachodnia Europa będą pod wpływem układów niskiego ciśnienia. W pozostałych rejonach kontynentu pojawi się słabnący wyż, którego centrum z Węgier stopniowo przemieszcza się w kierunku Rumunii. Polska znajdzie się w strefie tego wyżu, ale pod koniec dnia do północno-zachodnich regionów dotrze zatoka niżowa znad Morza Norweskiego, wprowadzając do kraju polarną morską masę powietrza.

SYNOPTYCZNE PERSPEKTYWY NA PONIEDZIAŁEK

W Warszawie ciśnienie atmosferyczne w południe osiągnie 1013 hPa, z przewidywaniami dalszego spadku. W poniedziałek prognozowane jest przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie, przy czym w północnych obywatelach mogą wystąpić większe chmury oraz mgły. Na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe opady deszczu ze śniegiem. Silne zamglenia i mgły mogą ograniczać widoczność do 200 metrów, a lokalnie mogą mieć charakter marznący, co będzie dużym utrudnieniem dla kierowców.

Maksymalna temperatura wyniesie od 2 do 5 stopni Celsjusza na wschodzie i północy, a na południowym zachodzie i w rejonach podgórskich może osiągać nawet 6-8 stopni. W miejscach z długotrwałymi mgłami temperatura spadnie do około 0 stopni. Wiatr będzie słaby, a w obszarach górskich może mieć umiarkowaną siłę, z kierunków południowych. W Sudetach porywy mogą osiągać prędkość do 70 km/h, co może być utrudnieniem w turystyce górskiej.

NOC Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK

Nadchodząca noc przyniesie wzrost zachmurzenia, które może być umiarkowane do dużego. Interwały opadów śniegu lub mżawki mogą wystąpić na północy kraju. Silne zamglenia, ograniczające widoczność poniżej 200 metrów, w niektórych miejscach marznące i tworzące szadź, będą się utrzymywać. Minimalna temperatura w nocy wyniesie od -4 do -1 stopnia Celsjusza, nad morzem około 1 stopnia. W kotlinach Sudeckich termometry mogą wskazywać nawet -5 stopni, natomiast w regionach Karpat -10 stopni. Wiatr w tych godzinach będzie słaby, a lokalnie umarkowany w rejonach podgórskich, z kierunków południowych.

PROGNOZA DLA WTORKU

We wtorek przewidywane jest dominujące zachmurzenie z pojawiającymi się przejaśnieniami. Na północnym krańcu kraju mogą wystąpić niewielkie opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, a w drugiej części dnia również na południu. Rano i wieczorem mgły ograniczające widoczność do 200 metrów będą powszechne. Maksymalna temperatura utrzyma się w przedziale 0-4 stopni Celsjusza, w południowo-wschodnich rejonach może być nieco cieplej, do 6 stopni. Wiatr pozostanie słaby lub umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.

WARUNKI W WARSZAWIE

W Warszawie w poniedziałek przewiduje się początkowo umiarkowane i duże zachmurzenie, które z czasem może się zmniejszać. Rano wystąpią intensywne zamglenia, a widoczność spadnie do 200 metrów. Maksymalna temperatura w stolicy wyniesie około 4 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby, wiejąc z kierunków południowych. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie wzrośnie, a temperatura minimalna wyniesie około -1 stopnia. We wtorek w Warszawie przewiduje się umiarkowane i duże zachmurzenie oraz podobną maksymalną temperaturę do 4 stopni Celsjusza, z wiatrem wiejącym słabo z kierunków zachodnich.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa

Może czekać nas następny dzień zimowego szaleństwa? Sprawdźcie, co czeka nas w najbliższym czasie!

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie