Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zygmunt Szczęsny Feliński

Zygmunt Szczęsny Feliński – Życiorys

Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895) był polskim biskupem rzymskokatolickim, arcybiskupem metropolitą warszawskim oraz profesorem Akademii Duchownej w Petersburgu. Został kanonizowany przez Kościół katolicki.

Pochodzenie i Młodość

Feliński był siódmym z jedenaściorga dzieci Gerarda i Ewy Felińskich. Po stracie ojca, jego matka miała znaczący wpływ na jego wychowanie, wprowadzając go w życie wewnętrzne i pobożność maryjną.

Studia i Kapłaństwo

Po upadku powstania poznańskiego, Feliński postanowił zostać kapłanem, wierząc, że może najlepiej służyć narodowi poprzez duchowość. Po studiach teologicznych w seminarium w Żytomierzu i Petersburgu, otrzymał święcenia kapłańskie w 1855 roku.

Działalność Charytatywna

Feliński zaangażował się w działalność charytatywną, opiekując się sierotami i ubogimi. Pod jego kierunkiem zakład Rodziny Maryi prosperował, a on sam stał się znany w Petersburgu.

Arcybiskup Warszawski

W 1862 roku Feliński został arcybiskupem metropolitą warszawskim. Jego kadencja charakteryzowała się dążeniem do odbudowy Kościoła i jedności z Watykanem, a także otwieraniem zamkniętych kościołów. Był przeciwnikiem przemocy i nawoływał do legalnych działań w walce o niepodległość Polski.

Zesłanie i Powrót

W wyniku swojego sprzeciwu wobec represji carskich, Feliński został zesłany do Jarosławia na 20 lat. Po powrocie do Polski w 1883 roku, osiedlił się w Dźwiniaczce, gdzie prowadził działalność duszpasterską i edukacyjną.

Śmierć i Upamiętnienie

Zmarł 17 września 1895 roku. Początkowo pochowany w Krakowie, jego szczątki przeniesiono do Warszawy. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1965 roku, a Feliński został kanonizowany przez papieża Benedykta XVI w 2009 roku.

Dzieła

  • Wspomnienia z życia i zgonu Ignacego Hołowińskiego (1856)
  • Paulina, córka Ewy Felińskiej (1885)
  • Wiara i niewiara w stosunku do szczęścia osobistego (1886)
  • Pamiętniki (1897)

Muzeum i Dziedzictwo

W 2017 roku otwarto Muzeum św. Zygmunta Felińskiego w pałacu Bogusławskiego, siedzibie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, upamiętniając jego życie i działalność.