„`html
Zygmunt Władysław Laskowski
Zygmunt Władysław Laskowski (1841-1928) był polskim lekarzem, anatomem oraz profesorem anatomii na Uniwersytecie Genewskim. Uczestniczył w powstaniu styczniowym i był aktywnym działaczem polonijnym w Szwajcarii.
Życiorys
Urodził się 19 stycznia 1841 roku w Warszawie jako syn urzędnika Mateusza Laskowskiego. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia medyczne w Akademii Medyko-Chirurgicznej, gdzie kształcił się pod okiem uznanych nauczycieli.
W czasie powstania styczniowego, Laskowski brał aktywny udział w działaniach, m.in. przejął Kasę Królestwa Polskiego. Po upadku powstania wyemigrował do Paryża, gdzie kontynuował studia medyczne. W 1867 roku obronił pracę doktorską na temat chirurgicznego leczenia guzów jajnika.
W 1866 roku wynalazł nowy sposób balsamowania preparatów anatomicznych, za co otrzymał medale na wystawach w Paryżu i Krakowie. W latach 1869-1875 był docentem anatomii i chirurgii operacyjnej w Paryżu. W 1871 roku brał udział w wojnie francusko-pruskiej jako naczelny chirurg ambulansu polowego.
W 1875 roku przeniósł się do Genewy, gdzie współtworzył wydział lekarski na Uniwersytecie Genewskim. Był również działaczem polonijnym, zakładając Muzeum Anatomiczne w Genewie oraz pełniąc funkcję dyrektora Muzeum Polskiego w Rapperswilu. W 1900 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1916 roku Uniwersytetu Genewskiego.
W późniejszych latach życia zajmował się amatorsko astronomią. Zmarł 15 kwietnia 1928 roku w Genewie. Był żonaty i miał pięcioro dzieci.
Odznaczenia
- Order Odrodzenia Polski
- Krzyż Kawalerski Legii Honorowej
- Order Świętych Maurycego i Łazarza
Wybrane prace
- Etude sur l′hydropisie enkystée de l’ovaire et son traitement chirurgical, 1867
- Nowy sposób konserwowania preparatów anatomicznych, 1876
- Grand atlas anatomique, 1877
- Atlas iconographique, 1894
Bibliografia
- Tadeusz Zakrzewski, „Laskowski, Zygmunt Władysław” w Polskim Słowniku Biograficznym, 1971.
- Roman K. Meissner, „Profesor doktor medycyny Zygmunt Władysław Laskowski”, Zeszyty Naukowe Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego, 2006.
„`
Tekst został przetworzony, usunięto zbędne szczegóły, a kluczowe informacje zostały ujęte w zwięzłej formie.