Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zygmunt Hempel

„`html
Zygmunt Hempel (24 grudnia 1894 – 5 sierpnia 1944) był polskim ziemianinem, żołnierzem Legionów Polskich oraz kapitanem w stanie spoczynku Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną, współtworząc Konwent Organizacji Niepodległościowych (KON) i pełniąc funkcje w Służbie Zwycięstwu Polski oraz Związku Walki Zbrojnej.

Reklama

Młodość

Zygmunt Hempel był synem Joachima Hempla, senatora RP, oraz Anny z Bądzyńskich. Ukończył Męskie Gimnazjum Rządowe w Kielcach, a następnie studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach, gdzie zaangażował się w działalność niepodległościową. Przed wybuchem I wojny światowej ukończył kurs podchorążych Drużyn Strzeleckich.

I wojna światowa

Po wybuchu wojny wstąpił do Legionów Polskich. Służył w Oddziale Wywiadowczym 1 Kompanii Kadrowej. Po awansie na podporucznika, brał udział w bitwie pod Kostiuchnówką i kursie oficerskim w Ostrowi Mazowieckiej. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany, jednak udało mu się uciec i dołączyć do Polskiej Organizacji Wojskowej.

Reklama

Lata 1918–1920

W listopadzie 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie awansował na kapitana. Pełnił różne funkcje, w tym dowódcy plutonu w 35 pułku piechoty. Brał udział w walkach podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Okres międzywojenny

Po wojnie prowadził gospodarstwo rolne i był dyrektorem Towarzystwa Produktów Rolnych w Warszawie. Angażował się w działalność Związku Strzeleckiego oraz był członkiem BBWR, ale unikał aktywności politycznej.

II wojna światowa

W 1939 roku walczył w obronie Warszawy, gdzie odniósł poważne rany. Po wojnie zaangażował się w działalność konspiracyjną, zostając szefem Wydziału Politycznego Komendy Okręgowej Służby Zwycięstwu Polski. W 1942 roku był jednym z założycieli KON, gdzie pełnił funkcję szefa Wydziału Wykonawczego. Zginął w powstaniu warszawskim, ranny podczas budowy barykady.

Odznaczenia i życie osobiste

Hempel był odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości. W 1918 roku ożenił się z Zofią Czajkowską, kurierką POW. Miał syna, który również zginął w 1944 roku.

Pamięć

Po śmierci Hempla jego przyjaciele z KON podkreślili jego charakter oraz odwagę. Jego postać upamiętnił m.in. Władysław Broniewski w wierszu „Warszawa”.
„`

Reklama
Reklama