Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Życzenie (psychoanaliza)

Życzenie w psychologii

Życzenie jest zjawiskiem psychicznym, które wpływa na różnorodne akty psychiczne, takie jak działania, pomyłki, objawy nerwicowe oraz marzenia senne. Może występować w formie świadomej lub nieświadomej. W przypadku życzenia nieświadomego, jego realizacja staje się niemożliwa, ponieważ nie dociera ono do przedświadomości, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie ruchów.

Reklama

Według Freuda, życzenia nieświadome nie znikają, lecz nieustannie dążą do spełnienia. Kluczową koncepcją jest identyczność spostrzeżeniowa, co oznacza, że spełnienie życzenia zachodzi, gdy aktualne postrzeganie jest zgodne z wcześniejszym doświadczeniem zaspokojenia potrzeby.

Metody spełnienia życzenia

Spełnienie życzenia może przebiegać na dwa sposoby:

Reklama
  • Regresja i halucynacje: Proces ten polega na ożywieniu wspomnienia percepcji, co prowadzi do halucynacji – percepcji nie mającej podstaw w rzeczywistości. Metoda ta jest ograniczona do stanów psychozy lub snu, gdyż wyparcie pierwotne uniemożliwia jej wystąpienie w normalnych warunkach.
  • Działania motoryczne: Drugi sposób to podejmowanie działań, które mają na celu powtórzenie doświadczenia związane z wcześniejszym zaspokojeniem potrzeby. W tym przypadku spełnienie życzenia realizowane jest przez myślenie.

W kontekście powyższych metod, halucynacja jest odpowiednia dla pierwszego sposobu, natomiast myślenie dla drugiego. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe w psychoanalizie i pozwala na lepsze poznanie mechanizmów rządzących ludzką psychiką.

Reklama
Reklama