Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zwola Poduchowna

Chcę dodać własny artykuł

Zwola Poduchowna

Zwola Poduchowna, dawniej znana jako Kalabona, to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Miastków Kościelny. W okresie 1975–1998 miejscowość należała do województwa siedleckiego. Zwola Poduchowna jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Anny.

Położenie

Wieś znajduje się 22 km od Garwolina, nad rzeką Wilgą.

Historia

Początkowo istniała jedna wieś Zwola, która z czasem podzieliła się na Zwola Poduchowna, Zwola Kolonia, Zwola Duża i Zwólka. Zwola jest wzmiankowana po raz pierwszy w 1415 roku. W 1526 roku Jan Powała Zwolski uzyskał przywilej na założenie miasta o nazwie Kalabona. Parafia pw. św. Anny została erygowana w 1529 roku.

W 1536 roku, na mocy przywileju króla Zygmunta Starego, wzniesiono murowany zamek obronny. Niestety, lokacja miasta nie powiodła się, a miejscowość zniknęła z rejestrów podatkowych na kilka lat. W II połowie XVI wieku kościół przeszedł w ręce protestantów. W 1687 roku z fundacji biskupa Stefana Wierzbowskiego powstał nowy kościół, który był wielokrotnie przebudowywany.

W czasie powstania styczniowego w 1864 roku wieś stała się ośrodkiem konspiracji, co doprowadziło do emigracji dziedzica Jana Zwolskiego oraz proboszcza ks. Leona Korolca. W 1827 roku wieś liczyła 27 domów i 159 mieszkańców, a w 1895 roku liczba ta wzrosła do 47 domów i 421 mieszkańców.

Etymologia

W 1415 roku wieś była zapisana jako „Yswola„, a w kolejnych latach jako „Swola„, „Szwola” oraz „Swolya„. Nazwa wywodzi się od słowa „Wola”, co oznacza czasowe zwolnienie osadników od obowiązków. W XVI wieku wieś znana była także jako Kalabona, co oznacza „dobre drewno”.

Zabytki

  • Kościół drewniany pw. św. Anny z XVII wieku, restaurowany w 1787 i przebudowany w ok. 1830 roku.
  • Dzwonnica z XVIII wieku, drewniana o konstrukcji słupowej.
  • Plebania z początków XIX wieku, drewniana o konstrukcji zrębowej.
  • Pozostałości czworobocznego dworu obronnego zbudowanego po 1526 roku, znajdujące się na południe od kościoła.