Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Związek Spartakusa

Związek Spartakusa

Związek Spartakusa (niem. Spartakusbund) był marksistowskim ruchem rewolucyjnym, który działał w Cesarstwie Niemieckim podczas I wojny światowej. Głównymi organizatorami byli Róża Luksemburg, Karl Liebknecht, Julian Marchlewski, Franz Mehring, Clara Zetkin i Leon Jogiches.

Historia

Luksemburg i Liebknecht, kluczowe postacie związku, byli członkami lewicowej frakcji Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). W 1914 roku, po tym jak SPD poparło wojnę z Imperium Rosyjskim, zdecydowali się na utworzenie niezależnej organizacji w sprzeciwie wobec wojny, którą uznawali za imperialistyczną. Dodatkowo, odrzucali reformizm SPD, opowiadając się za socjalizmem rewolucyjnym.

W 1915 roku związek przemianowano na Gruppe Internationale. W latach 1916–1918 Luksemburg i Liebknecht byli więzieni za organizowanie demonstracji przeciwko wojnie. W tym okresie działali również jako Grupa Spartakusa. Po rewolucji październikowej w Rosji w 1917 roku, zaczęli agitować na rzecz utworzenia rządów opartych na radach robotniczych w Niemczech.

Po obaleniu monarchii, 9 listopada 1918 roku, Liebknecht ogłosił powstanie republiki socjalistycznej, co miało miejsce niecałe dwie godziny po proklamacji Republiki Weimarskiej przez Philippa Scheidemanna. W grudniu 1918 roku Spartakusowcy wyodrębnili się z USPD i utworzyli Komunistyczną Partię Niemiec (KPD), która stała się częścią Międzynarodówki Komunistycznej.

Komunistyczna Partia Górnego Śląska

W grudniu 1918 roku powstała również Komunistyczna Partia Górnego Śląska, będąca polską odnogą KPD, zainicjowana przez członków Rady Robotniczej w Bytomiu. 19 stycznia 1919 roku partia podporządkowała się KPD, sprzeciwiając się przyznaniu Górnego Śląska Polsce. Jej członkowie brali udział w strajkach, jak ten w kopalni „Preussengrube”, gdzie użyto broni maszynowej przeciwko wojsku.

Organizację charakteryzowało hasło: „Kto głosuje przeciw Niemcom, ten utrudnia klasie robotniczej jej misję zrzucenia jarzma kapitalistycznego”. Domagali się, aby interesy mas pracujących były lepiej uwzględniane w Niemczech niż w Polsce.