Żurawno
Żurawno to osiedle typu miejskiego w obwodzie lwowskim na Ukrainie, położone w rejonie żydaczowskim nad rzeką Dniestr. Stacja kolejowa Żurawno znajduje się na linii Lwów – Czerniowce, około 11 km na północny wschód od miejscowości.
Położenie
Osiedle leży na prawym brzegu Dniestru, u ujścia rzek Świcy i Krechówki, w odległości około 20 km na południowy wschód od Żydaczowa.
Historia
Żurawno zostało po raz pierwszy wzmiankowane w 1435 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1563 roku. W ciągu wieków miejscowość była własnością wielu znanych rodzin, w tym Chodorowskich, Sapiehów i Czartoryskich. W 1676 roku miały miejsce tzw. „żurawińskie boje”, w których polska armia dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego stawiła opór tureckim i tatarskim siłom.
W okresie II Rzeczypospolitej Żurawno było siedzibą gminy w powiecie żydaczowskim. W latach 1943-1944 miały miejsce tragiczne wydarzenia, kiedy to nacjonaliści ukraińscy zamordowali kilka osób za odmowę wstąpienia do UPA.
Zabudowania
- Zamek w Żurawnie: W XVI wieku istniał tu murowany zamek, a w późniejszych latach wybudowano pałac w stylu neorenesansowym, zaprojektowany przez Władysława Sadłowskiego. Wnętrza zdobiły rzeźby Piotra Harasimowicza, a w pałacu znajdowała się cenna biblioteka, zniszczona w 1939 roku.
- Dom Ludowy TSL: Poświęcony w 1938 roku, nosił imię wojewody generała Stefana Pasławskiego.
Osoby związane z Żurawnem
- Mikołaj Rej: Polski poeta i prozaik renesansowy, urodzony 4 lutego 1505 roku w Żurawnie.
- Cecylia Czartoryska: Działaczka społeczna, nagrodzona Orderem Uśmiechu, urodzona 11 grudnia 1930 roku w Żurawnie.