Żuraw – Opis i Zastosowanie
Żuraw to dźwignica wspornikowa, wykorzystywana do przemieszczania ciężarów na ograniczonej przestrzeni. Służy do przenoszenia, ładowania i wyładowywania ładunków. W Polsce dawniej nazywany był „kranem”, co odnosi się do angielskiego terminu „crane”. Obecnie potocznie określany jest jako dźwig lub dźwignica wspornikowa.
Budowa Żurawia
Żuraw składa się z kluczowych elementów: kolumny i wysięgnika. Kolumna często ma formę obrotowej podstawy, na której umieszczony jest wysięgnik, który może być teleskopowy. Wysokość podnoszenia i zasięg żurawia różnią się w zależności od modelu – od niewielkich jednostek ręcznie napędzanych po olbrzymie maszyny o zasięgu przekraczającym 100 metrów.
Głównym parametrem żurawia jest maksymalny moment obciążający, obliczany jako iloczyn maksymalnego ciężaru, jaki może podnieść (w tonach) oraz poziomej odległości od punktu podparcia (w metrach). Jednostką tego parametru jest tonometr (Tm).
Rodzaje Żurawi
Żurawie klasyfikowane są według różnych kryteriów:
- Żurawie samojezdne (samobieżne)
- Żurawie wieżowe
- Przenośne (np. żuraw przeładunkowy HDS)
- Przewoźne
Inne typy to:
- Żurawie bramowe
- Żurawie portowe (w tym stoczniowe)
- Żurawie pływające
- Żurawie warsztatowe
Żurawie znajdują zastosowanie w różnych branżach, od budownictwa po przemysł, a ich różnorodność umożliwia dostosowanie do specyficznych potrzeb użytkowników.