Zofia Tułodziecka
Zofia Tułodziecka (24 kwietnia 1850 – 7 stycznia 1924) była działaczką społeczną z Wielkopolski, znaną z zaangażowania w ruch kobiecy.
Życiorys
Urodziła się w Dąbrowie Starej jako córka dzierżawcy. Po ukończeniu pensji we Włocławku, po śmierci ojca przeniosła się do Warszawy, gdzie wyuczyła się zawodu krawieckiego. Po powrocie do Poznania otworzyła salon mody, a następnie warsztat krawiecki, który szybko zyskał renomę jako najlepsza pracownia krawiectwa damskiego w mieście.
W 1903 roku była jedną z założycielek Stowarzyszenia Personału Żeńskiego w Handlu i Przemyśle, pierwszego polskiego związku zawodowego kobiet w Poznaniu. Organizacja ta oferowała bezpłatne pośrednictwo pracy, poradnictwo prawne oraz kursy zawodowe dla kobiet. W ramach stowarzyszenia działały także biblioteka, kasa zapomogowa i schronisko dla starych kobiet.
W 1907 roku zorganizowała wiec kobiet w sprawie oświaty oraz utworzyła filie stowarzyszenia w Poznaniu, Toruniu i Brodnicy. W tym samym roku zainicjowała powstanie pierwszej kobiecej spółdzielni pracy – Pracowni Sukien w Poznaniu. W 1920 roku stowarzyszenie połączyło się z Towarzystwem Młodzieży Kupieckiej.
Oprócz działalności zawodowej, Tułodziecka aktywnie wspierała swoją siostrę Anielę w inicjatywach Towarzystwa Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się i Opieki nad Dziećmi „Warta”, które prowadziło edukację i działalność filantropijną wśród dzieci, zarówno otwarcie, jak i w konspiracji.
Zmarła 7 stycznia 1924 roku w Poznaniu.
Bibliografia
- Ludwik Gomolec, Zofia Tułodziecka, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN
Kategoria: Ludzie związani z Poznaniem
Kategoria: Polscy działacze społeczni
Kategoria: Urodzeni w 1850
Kategoria: Zmarli w 1924
Kategoria: Emancypacja kobiet