„`html
Złotniki Lubańskie
Złotniki Lubańskie, znane również jako Goldentraum, to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, położona nad rzeką Kwisą.
Historia
Eksploatacja złota w rejonie Złotnik rozpoczęła się około 1654 roku. W 1662 lub 1672 roku Christophe von Nostitz otrzymał przywilej lokacji osady targowej, nadanej nazwy Nowe Miastko (Neustädtel). Legenda głosi, że magnat otrzymał wizję od Boga, który wskazał mu miejsce, gdzie znajdowało się złoto. W 1677 roku miejscowość uzyskała prawa miejskie górnicze, zmieniając nazwę na Złoty Sen (Goldentraum).
Miasto zostało zaplanowane zgodnie z renesansowymi zasadami urbanistycznymi, z rynkiem centralnym o wymiarach 85 x 90 metrów, na którym znajdował się ratusz. Mimo że planowano studnię miejską, rynek nigdy nie został wybrukowany. Mieszkańcy zajmowali się tkactwem i rolnictwem po tym, jak rudy złota szybko się wyczerpały. Prawa miejskie zostały odebrane w 1815 lub 1834 roku.
W 1825 roku w Złotnikach znajdowało się 97 drewnianych domów oraz 68 warsztatów tkackich. W 1827 roku zbudowano drewniany wiatrak koźlak, który w późniejszych latach przeszedł wiele przekształceń. Katolicki kościół filialny również spłonął, a jego odbudowa miała miejsce w latach 1835–1839.
Zabytki
- Obręb starego miasta z 1672 roku, wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Otoczenie
W pobliżu Złotnik Lubańskich znajduje się Zamek Czocha, który stanowi dodatkową atrakcję turystyczną.
Kategorie
- Kategoria: Złotniki Lubańskie
- Kategoria: Dawne miasta w województwie dolnośląskim
- Kategoria: Miasta w Polsce lokowane w XVII wieku
„`