Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Złotnik (województwo lubuskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Złotnik

Złotnik (niem. Reinswalde) to wieś w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, w powiecie i gminie Żary. Jest to jedna z najstarszych osad łużyckich na ziemi żarskiej, zamieszkiwana przez około 870 osób. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa zielonogórskiego. Złotnik posiada rozwiniętą infrastrukturę drogową, a większość domów to murowane budynki zelektryfikowane, z wodociągiem, ale bez kanalizacji.

Historia

Historia Złotnika jest burzliwa i obfituje w zmiany przynależności państwowej oraz nazwy. W drugiej połowie II wojny światowej stacjonowała tu 36 Dywizja Grenadierów SS, która brała udział w brutalnych walkach. Złotnik został zdobyty przez Armię Czerwoną 17 lutego 1945 roku. Mieszkańcy wsi obchodzili 700-lecie osady w 2002 roku oraz 50-lecie parafii w 2007 roku.

Zabytki

W Złotniku znajdują się następujące zabytki:

  • Ruina gotyckiego kościoła z XIV-XV wieku
  • Spichlerz, dawny dwór sołtysi, z 1534 roku
  • Ogrodzenie murowano-kamienne z XV-XVI wieku
  • Kościół z XIX wieku, nawiązujący do średniowiecznej architektury
  • Cmentarz podzielony na część polską i niemiecką

Komunikacja

Wieś obsługiwana jest przez linie kolejową nr 275 oraz komunikację autobusową. PKS Żary i MZK Żagań oferują połączenia do Żar, z wyjątkiem sobót. Stacja kolejowa w Bieniowie, oddalona o 4 km, obsługuje pociągi w kierunku Görlitz, Węglińca, Zielonej Góry oraz Żagania.

Edukacja

W Złotniku funkcjonuje szkoła podstawowa imienia Jana Pawła II, do której uczęszczają dzieci z okolicznych wsi.

Kultura

W miejscowości działają zespoły folklorystyczne, takie jak „Sołoniec” i „Dolina Nowego Sołońca”, a także zespół śpiewaczy Chabry.

Ludzie i zwyczaje

Większość starszych mieszkańców Złotnika to osoby przesiedlone po II wojnie światowej. W codziennej mowie występują charakterystyczne dialekty, w tym pomijanie litery „Ł”.

Ciekawostki

  • Ekspres „Latający Ślązak” w 1936 roku osiągał prędkość ok. 160 km/h na trasie przez Złotnik.
  • W 2014 roku Złotnik zdobył tytuł „Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej”.

„`