Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Złota Bulla Andrzeja II

Złota Bulla Andrzeja II

Złota Bulla Andrzeja II to dokument wydany w 1222 roku przez króla Węgier, który przyznawał prawa tzw. serwiencom, czyli średniej szlachcie. Dokument ten wprowadzał szereg istotnych gwarancji i ograniczeń dotyczących władzy królewskiej oraz praw szlacheckich.

Reklama

Kluczowe prawa przyznane przez Złotą Bullę

  • Nietykalność osobista
  • Nietykalność majątkowa
  • Ograniczenie obowiązku służby wojskowej poza granicami Węgier
  • Władza sądownicza nad chłopami
  • Wolność od podatków

Dokument zobowiązywał również króla do unikania psucia monety oraz wprowadzał zakaz łączenia urzędów przez jedną osobę, a także ograniczał możliwość powoływania obcokrajowców na stanowiska państwowe.

Prawo do rokoszu

Magnaci otrzymali prawo do rokoszu (ius resistendi), które pozwalało im występować przeciwko królowi w przypadku naruszenia prawa. Złota Bulla stanowiła fundament monarchii stanowej na Węgrzech aż do XVIII wieku, mając istotny wpływ na kształtowanie się węgierskiego stanu szlacheckiego.

Reklama

Artykuł dotyczący rokoszu został zniesiony w 1687 roku, gdy podczas wojny z Turkami Węgry zostały zbrojnie opanowane przez króla Leopolda I Habsburga.

Wpływ na inne kraje

Złota Bulla miała również znaczący wpływ na szlachtę czeską i polską, przyczyniając się do rozwoju przywilejów szlacheckich w tych krajach.

Reklama
Reklama