„`html
Złoczew
Złoczew to miasto w Polsce, położone w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim. Liczy 3363 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2019 r.). W latach 1975-1998 należało do województwa sieradzkiego.
Historia
Miasto zostało po raz pierwszy wspomniane w 1496 roku. W XVI wieku jego właścicielem był Stanisław Ruszkowski, który przyczynił się do rozwoju Złoczewa, sprowadzając zakon Bernardynów i uzyskując przywilej lokacyjny dla miasta w 1605 roku.
Okresy rozwoju
W XVII wieku Złoczew stał się ważnym ośrodkiem handlowym. W XVIII wieku miasto doświadczyło napływu ludności żydowskiej oraz rozwoju, jednak po II rozbiorze Polski znalazło się pod panowaniem pruskim.
II wojna światowa
W 1939 roku miasto zostało zniszczone przez wojska niemieckie, a jego żydowską populację wywieziono do obozów zagłady. Po wojnie Złoczew był wyludniony i zniszczony, a jego centrum nigdy nie zostało odbudowane.
XXI wiek
W 2009 roku Złoczew otrzymał odznakę honorową „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”. Miasto stara się o fundusze europejskie na remonty, w tym pałacu Ruszkowskich oraz infrastruktury.
Przemysł i transport
Złoczew jest niewielkim ośrodkiem przemysłowym, głównie z zakładami spożywczymi. W okolicy znajduje się złoże węgla brunatnego, planowane do eksploatacji od 2030 roku. Miasto posiada rozwiniętą sieć dróg krajowych.
Demografia
W 2014 roku przedstawiono piramidę wieku mieszkańców Złoczewa.
Zabytki
- Pobernardyński zespół klasztorny z XVII wieku.
- Kościół św. Krzyża z 1603-1607 roku.
- Pałac Ruszkowskich z XVII wieku.
- Cmentarz parafialny z mogiłami żołnierzy z 1939 roku.
- Cmentarz żydowski z XVI wieku, obecnie w stanie dewastacji.
Edukacja
W Złoczewie znajdują się cztery placówki oświatowe, w tym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.
Wspólnoty wyznaniowe
- Kościół rzymskokatolicki z parafiami św. Andrzeja i św. Stanisława.
Honorowi Obywatele
- ks. prałat Piotr Światły
- Zgromadzenie Sióstr Mniszek Kamedułek
„`
To streszczenie zawiera kluczowe informacje o Złoczewie, jego historii, gospodarce, zabytkach oraz edukacji, zachowując strukturę i formatowanie tekstu.