Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zjednoczenie Włoch

Zjednoczenie Włoch

Zjednoczenie Włoch, znane jako Risorgimento, to proces łączenia państw Półwyspu Apenińskiego pod rządami Królestwa Sardynii, który rozpoczął się w 1859 roku i trwał przez kilkanaście lat.

Reklama

Wydarzenia poprzedzające

Po Wiośnie Ludów władze w państwach włoskich, wspierane przez Cesarstwo Austrii, były konserwatywne, a mieszkańcy pozbawieni praw politycznych. Król Piemontu, Wiktor Emanuel II, dążył do zwiększenia swoich wpływów, odwołując się do narodowej świadomości Włochów. Ideologia Risorgimento miała na celu zjednoczenie Włoch i walkę z obcym panowaniem.

W 1852 roku Camillo Cavour został premierem Piemontu, planując zniesienie ceł między państwami włoskimi. Największą przeszkodą w zjednoczeniu była Austria, dlatego Cavour nawiązał sojusz z Francją Napoleona III. Po wojnie krymskiej Sardynia uzyskała wsparcie Francji w 1858 roku.

Reklama

Zjednoczenie Włoch

W 1859 roku Austria wypowiedziała wojnę Sardynii, a Francja wsparła Piemont w bitwach pod Magentą i Solferino. Po zwycięstwie, napotkano jednak na ograniczenia ze strony Napoleona III, który nie chciał osłabiać Austrii. W 1860 roku Giuseppe Garibaldi zorganizował wyprawę na Sycylię, zdobywając ją dzięki wsparciu lokalnej ludności. Po plebiscycie, ludność Królestwa Obojga Sycylii opowiedziała się za zjednoczeniem z Włochami.

W marcu 1861 roku ogłoszono powstanie Królestwa Włoch z Wiktorem Emanuelem II na czele. Wenecja została dołączona w 1866 roku w wyniku wojny prusko-austriackiej, a Rzym zdobyto w 1870 roku, co zakończyło istnienie Państwa Kościelnego.

Skutki

  • Likwidacja Państwa Kościelnego
  • Zmiany na mapie politycznej Europy
  • Powstanie ruchu irredentystycznego
  • Utworzenie nowego mocarstwa w Europie

Viva V.E.R.D.I.! – Risorgimento w operze

Ruchy narodowowyzwoleńcze wpłynęły na popularność oper patriotycznych, szczególnie dzieł Giuseppe Verdiego. Jego opery, takie jak Nabochodonozor i Bitwa pod Legnano, stały się symbolem dążeń do zjednoczenia. Okrzyk Viva Verdi! był interpretowany jako wyraz wsparcia dla kompozytora oraz króla Włoch.

W 1861 roku Verdi został wybrany posłem do pierwszego włoskiego parlamentu.

Reklama
Reklama