Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ziemiełowice

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ziemiełowice

Ziemiełowice (niem. Simmelwitz) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa opolskiego.

Położenie

Wieś znajduje się 4 km na południowy wschód od Namysłowa, przy głównej drodze prowadzącej do Opola.

Nazwa

Historia nazwy sięga roku 1309, kiedy wieś została po raz pierwszy wzmiankowana jako Zemilewicz, a następnie jako Symelwicz w 1353 roku. W 1475 roku występuje w formie Semilwicz.

Historia

Rozwój Ziemiełowic przypadł na XVIII i XIX wiek. W tym okresie powstały liczne budynki gospodarcze, w tym gorzelnia i kuźnia. W XIX wieku majątek przeszedł w ręce Rudolfa von Methnera, który zarządzał 700 ha terenu, zajmując się rolnictwem oraz hodowlą owiec i bydła. W 1898 roku stary dwór przekształcono dla ogrodnika, stosując konstrukcję ryglową.

Układ przestrzenny wsi, z typowym podziałem na parcele, zachował się z XIX wieku. Większość budynków mieszkalnych i gospodarczych pochodzi z początku XX wieku. Przed 1945 rokiem Ziemiełowice były miejscowością, w której mimo germanizacji, przetrwał polski żywioł, a mieszkańcy zachowali polsko brzmiące nazwiska i mowę.

Zabytki

W Ziemiełowicach znajdują się następujące zabytki wpisane do wojewódzkiego rejestru:

  • Kościół pw. św. Marii Magdaleny – gotyckie prezbiterium z poł. XIV w. Odbudowane w latach 1958-1960 po pożarze w 1762 roku.
  • Zespół pałacowy z k. XIX w.
    • Pałac – eklektyczny, wzniesiony przez rodzinę Methnerów w 1898 roku. Po latach zaniedbań został odrestaurowany na początku XXI wieku przez rodzinę Praskich.
    • Parks krajobrazowy – park angielski z cechami eklektycznymi, z francuskim ogrodem przy pałacu.

Bibliografia

  • Elżbieta Molak, Ireneusz Racławicki, Zapomniane zabytki. Dwory i pałace wiejskie południowej Polski Śląsk Opolski, 2009
  • Dariusz Karbowiak, Marek Rzewuski, Ziemia Namysłowska, Namysłów 1999

„`