Ziemia Kłodzka
Ziemia Kłodzka to historyczny region w Polsce, położony na południe od Dolnego Śląska, obejmujący m.in. powiat kłodzki oraz części gmin z pobliskich powiatów. Często mylnie nazywana Kotliną Kłodzką, która stanowi jedynie jej niewielką część.
Położenie
Region ten leży w południowo-wschodniej części Sudetów, z Kotliną Kłodzką jako centralnym punktem. W skład Ziemi Kłodzkiej wchodzą m.in. Krowiarki, Góry Bialskie oraz polskie części Gór Bystrzyckich, Orlickich i Stołowych.
Historia
W czasach antycznych przez Ziemię Kłodzką przebiegał szlak bursztynowy. W X wieku region ten był częścią domeny Sławnikowiców, a od 1003 roku znalazł się pod panowaniem Bolesława Chrobrego. W XI wieku stał się przyczółkiem czeskiej ekspansji.
W 1278 roku Kłodzko przeszło pod władzę Przemyślidów, a w 1459 roku uzyskało status hrabstwa w ramach Królestwa Czech. Po I wojnie śląskiej, w 1742 roku, region przeszedł pod panowanie Prus.
Po II wojnie światowej, w wyniku decyzji mocarstw, Ziemia Kłodzka stała się częścią Polski, co spowodowało masowe wysiedlenia dotychczasowej ludności niemieckiej.
Warunki naturalne
Obszar Ziemi Kłodzkiej charakteryzuje się złożoną budową geologiczną, w tym masywami górskimi i skałami metamorficznymi. Region ten jest bogaty w surowce mineralne, w tym węgiel kamienny oraz różnorodne skały budowlane.
Wody
Ziemia Kłodzka należy do zlewisk trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Główne rzeki to Nysa Kłodzka oraz liczne mniejsze dopływy, a region jest znany z bogactwa źródeł wód mineralnych.
Turystyka
Region przyciąga turystów licznymi atrakcjami, w tym uzdrowiskami i ośrodkami narciarskimi. Do najpopularniejszych miejsc należą:
- Twierdza Kłodzka
- Kaplica Czaszek w Czermnej
- Barokowa bazylika w Wambierzycach
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Ziemia Kłodzka jest częścią Euroregionu Glacensis, co sprzyja współpracy transgranicznej.
Czasopisma lokalne
W regionie publikowane są różne czasopisma, w tym „Panorama Ziemi Kłodzkiej” oraz „Gazeta Kłodzka”, które informują o wydarzeniach lokalnych i turystycznych.