„`html
Zielęcin – Charakterystyka Miejscowości
Zielęcin to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Rząśnia. Miejscowość ma zwartą zabudowę, a większość domów znajduje się przy drodze gminnej prowadzącej do Stróży, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 483.
Historia
Historia Zielęcina sięga czasów piastowskich. Wzmianki na temat wsi pojawiają się w dziełach Kaspera Niesieckiego oraz Paprockiego, którzy wskazują na nadanie wsi przez Bolesława III Krzywoustego. W 1552 roku Zielęcin, znany wtedy jako Żellaczyn, należał do parafii św. Mateusza w Rząśni.
W XVII wieku wieś była w rękach rodziny Potworowskich. W 1827 roku Zielęcin liczył 27 zagród i 204 mieszkańców. W 1863 roku Stanisław Walewski, właściciel majątku, brał udział w powstaniu styczniowym, co zakończyło się jego aresztowaniem i zesłaniem na Syberię.
Na przełomie XIX i XX wieku dobra Zielęcin przeszły w ręce rodziny Lichodziejewskich. W II Rzeczypospolitej wieś należała do gminy Rząśnia i podlegała sądom w Brzeźnicy oraz Piotrkowie Trybunalskim. Po II wojnie światowej majątek został rozparcelowany, a dwór Lichodziejewskich uległ zniszczeniu.
W czasach PRL-u Zielęcin miał charakter rolniczy i dysponował szkołą podstawową oraz kółkiem rolniczym. Od 2002 roku w pobliżu wsi trwają prace wydobywcze związane z kopalnią węgla brunatnego Bełchatów.
Bibliografia
- Jan Łaski, Liber Beneficiorum
- Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom 14
- Herbarz polski Kaspra Niesieckiego, T. 8, Lipsk, 1841
- Gmina Rząśnia
„`