Zielęcice – Krótka Charakterystyka
Zielęcice to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Łask. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa sieradzkiego. Przez wieś przebiega droga gruntowa.
Historia
W przeszłości wieś należała do rodziny Sulimierskich. W 1916 roku, Włodzimierz Sulimierski gościł oddział Polskiej Organizacji Wojskowej w miejscowym dworze. W czasie powstania styczniowego, 15 sierpnia 1863 roku, miała miejsce bitwa pomiędzy oddziałami generała Edmunda Taczanowskiego a Rosjanami, w wyniku której zginęło kilku żołnierzy po obu stronach.
W dwudziestoleciu międzywojennym w Zielęcicach przebywał Jarosław Iwaszkiewicz, który słuchał wierszy recytowanych przez młodego poetę Światopełka Karpińskiego. Wspomnienia z tego okresu zawarł we wstępie do zbioru poezji Karpińskiego.
Dziedzictwo Przyrodnicze i Kulturalne
W miejscowości znajduje się stary park angielski o powierzchni 3,2 ha z resztkami dworu, a także pomnik przyrody – topola kanadyjska o obwodzie 3,7 metra.
Młyny w Zielęcicach
Już w XVI wieku wzmiankowano młyn nad rzeką Grabią. Przed II wojną światową istniały dwa młyny:
- Młyn handlowy z 1826 roku, przerabiający 3,5 – 4 tony ziarna dziennie.
- Młyn z I połowy XIX wieku, który od 1916 roku był napędzany turbiną elektryczną i przerabiał około 2 tony ziarna dziennie.
Oba młyny zostały zniszczone podczas wojny. W 1947 roku powstał nowy murowany młyn z drewnianym szczytem, który jest dziś własnością prywatną oraz atrakcją Szlaku Młynów nad Grabią, prowadzącego z Kolumny do Widawy.