Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa
Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, znane jako zmartwychwstańcy (dawniej rezurekcjoniści), to międzynarodowa męska wspólnota zakonna, składająca się z księży, braci zakonnych, stałych diakonów oraz Braci Zewnętrznych. Wspólnota ta ma na swoim koncie dwóch arcybiskupów i siedmiu biskupów.
Historia
Historia zgromadzenia sięga 1834 roku, kiedy Adam Mickiewicz i Bogdan Jański zorganizowali miejsce spotkań dla polskiej emigracji w Paryżu, znane jako Związek Braci Zjednoczonych. W 1836 roku Jański założył Bractwo Służby Narodowej, które miało na celu przeciwdziałanie wpływom pogańskim poprzez modlitwę i wychowanie chrześcijańskie. Po śmierci Jańskiego w 1840 roku, działalność kontynuowali ks. Piotr Semenenko i ks. Hieronim Kajsiewicz. W 1842 roku w Rzymie złożono pierwsze śluby zakonne, a konstytucja zgromadzenia została zatwierdzona w 1860 roku.
Nazwa zgromadzenia pochodzi od dzwonów wielkanocnego alleluja, które rozbrzmiewały w momencie składania ślubów zakonnych. W Polsce zmartwychwstańcy rozpoczęli działalność w 1880 roku, a ich żeńska gałąź została założona w 1891 roku.
Generałowie zakonu
Pierwszym przełożonym generalnym zgromadzenia był ks. Piotr Semenenko. Kolejnymi generałami byli:
- ks. Hieronim Kajsiewicz CR
- ks. Józef Hube CR
- ks. Walerian Przewłocki CR
- ks. Paweł Smolikowski CR
- ks. Jan Kasprzycki CR
- ks. Władysław Zapała CR
- ks. Jakub Jagałła CR
- ks. Michael Jaglowicz CR
- ks. Władysław Kwiatkowski CR
- ks. John Mix CR
- ks. Alphons Eicheldinger CR
- ks. Hubert Gehl CR
- ks. Józef Obuchowski CR
- ks. Tadeusz Kaszuba CR
- ks. Robert Joseph Kurtz CR
- ks. Sutherland MacDonald CR
- ks. Norbert Raszeja CR
- ks. Bernard Hylla CR
- ks. Paul Voisin CR
- ks. Evandro Miranda Rosa CR (od 2023)
Działalność
Celem zgromadzenia jest rechrystianizacja Europy oraz wspieranie osobistego „zmartwychwstania” w społeczeństwie. Zmartwychwstańcy angażują się w pracę parafialną, wychowanie, działalność misyjną, seminaria oraz prowadzenie wspólnot i internatów. Ich misja obejmuje Europę, Amerykę, Afrykę i Australię.
Zmartwychwstańcy w Polsce
W Polsce zmartwychwstańcy rozpoczęli działalność w 1880 roku, otwierając Internat Ruski we Lwowie. Po II wojnie światowej otworzyli nowe placówki w Kościerzynie, Bytomiu, Sosnowcu i Mszanie Górnej. W 1958 roku utworzyli Niższe Seminarium Duchowne w Poznaniu, a w 1990 roku objęli parafię w Samborze na Ukrainie. W 1991 roku powrócili do Lwowa, gdzie zbudowali nowy kościół.