„`html
Zgłobień – Informacje ogólne
Zgłobień to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Boguchwała. Znajduje się około 15 km na zachód od Rzeszowa.
Historia
Wieś ma metrykę sięgającą XIV wieku. W 1438 roku została zapisana jako Sglobyen w aktach sądowych. W 1474 roku przeszła na własność Spytka Jarosławskiego, wojewody bełskiego i ruskiego. W ciągu wieków Zgłobień był ośrodkiem majątkowym, a na przełomie XIX i XX wieku majątek został skonfiskowany przez niemieckie władze okupacyjne.
W nocy z 21 na 22 lutego 1945 roku, z rozkazu antykomunistycznej organizacji konspiracyjnej, dokonano zabójstwa lokalnych działaczy Polskiej Partii Robotniczej.
Zabytki i kultura
W Zgłobniu znajduje się renesansowy dwór obronny Spytka Wawrzyńca Jordana z II połowy XVI wieku, który obecnie pełni funkcję Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W obrębie zespołu dworskiego znajduje się również klasycystyczny dworek szlachecki z przełomu XVIII i XIX wieku.
Parafia św. Andrzeja Apostoła, datowana między 1358 a 1513 rokiem, należy do dekanatu Boguchwała w diecezji rzeszowskiej. Kościół murowany z barokowym wystrojem powstał w 1741 roku. W XIX wieku przeprowadzono szereg renowacji, a w latach 1909-1929 dodano nowe nawy boczne i wieżę.
Znane postacie
Zgłobień jest miejscowością rodzinną muzyka Tadeusza Nalepy.
Linki zewnętrzne
- Dwór renesansowy w Zgłobniu na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa
- Zdjęcie Dory Willner ze Zgłobnia, przed 1939
„`