Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych (ZJPK) był nieistniejącym zespołem sześciu parków krajobrazowych w województwie małopolskim, o łącznej powierzchni 90 038 ha. Wraz z otuliną (73 576 ha) i Ojcowskim Parkiem Narodowym (2 146 ha) stanowił największy w Polsce obszar podlegający ochronie. Zespół został utworzony w 1981 roku, a w 1999 roku powiększono go o część obszaru Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych województwa katowickiego. Dyrekcja miała siedzibę w Krakowie, a w 2009 roku ZJPK przekształcono w Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Reklama

Historia

Pomysł utworzenia parku krajobrazowego na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej zainicjował w 1948 roku dr Zygmunt Novák. Prace nad zagospodarowaniem terenu doprowadziły do powstania rezerwatów przyrody w latach 50. i 60. XX wieku. Parki krajobrazowe powstały jednak dopiero w latach 1980–1982, a ich celem była ochrona przyrody i kultury Jury oraz racjonalne wykorzystanie zasobów dla potrzeb społecznych i turystycznych.

Jurajskie Parki Krajobrazowe

W skład ZJPK wchodziły następujące parki krajobrazowe:

Reklama
Reklama
  • Orlich Gniazd (47 931 ha) – rozciąga się na Wyżynie Częstochowskiej i Olkuskiej, obejmuje większość zamków tzw. Orlich Gniazd.
  • Dolinki Krakowskie (13 710 ha) – popularne dolinki, takie jak Dolina Będkowska, Bolechowicka czy Kobylańska, znajdują się w całości w województwie małopolskim.
  • Tenczyński (13 658,1 ha) – obejmuje Garb Tenczyński, Puszczę Dulowską oraz pięć rezerwatów przyrody.
  • Rudniański (4 610 ha) – leży w południowym krańcu Garbu Tenczyńskiego, zamknięty doliną potoku Rudno.
  • Bielańsko-Tyniecki (5 067 ha) – obejmuje rejon Krakowa z Lasem Wolskim i wzgórzami tynieckimi, zawiera cztery rezerwaty przyrody.
  • Dłubniański (6 970 ha) – rozciąga się wzdłuż doliny Dłubni aż po granice Krakowa w Raciborowicach.
Reklama