Żerkowice – część miasta Opole
Żerkowice, znane także jako Zirkowitz, to dzielnica Opola w województwie opolskim, która została włączona do miasta 1 stycznia 2017 roku. Przed tym wydarzeniem, Żerkowice były wsią w gminie Komprachcice w powiecie opolskim.
Historia
Historia Żerkowic sięga roku 1274, kiedy to miejscowość została po raz pierwszy wspomniana w dokumencie wystawionym przez księcia Władysława Opolczyka. Nazwa wsi prawdopodobnie pochodzi od imienia Żyrek, co mogło oznaczać jej założyciela. W przeszłości używano także nazwy Żyrkowice, a obecna forma Żerkowice ustaliła się po II wojnie światowej.
W 1295 roku biskup wrocławski Jan Romka oraz książę Bolek I określili nowe granice dóbr kościelnych, wspominając o „alodia i ogrodach koło Opola”, co mogło dotyczyć Żerkowic. Do XVIII wieku informacje na temat miejscowości są ograniczone. W 1667 roku odnotowano, że właścicielem wsi był hrabia Joachim Tschetsau-Mettich.
W 1724 roku w księdze parafialnej parafii św. Krzyża w Opolu zapisano narodziny dwóch mieszkańców Żerkowic. W latach 20. XX wieku wieś zamieszkiwało 352 katolików oraz 3 ewangelików, a sołtysem był Joseph Widera. W 1928 roku w Chmielowcach powstała Ochotnicza Straż Pożarna, której pierwszym ogniomistrzem był Lorenc Kochanek z Żerkowic.
Po II wojnie światowej Żerkowice stały się częścią administracyjnej struktury Polski. W 1960 roku mieszkało tam 324 osoby, a obecnie liczba mieszkańców wynosi nieco ponad 300.
Herb Żerkowic
Żerkowice miały własny herb, który występował na pieczęciach gminnych. Przedstawiał sylwetkę mężczyzny trzymającego bliżej nieokreślony przedmiot.
Przypisy
Bibliografia
- Anna Pobóg-Lenartowicz, Chmielowice – siedem wieków istnienia, Wydawnictwo św. Krzyża, Opole 1995
Kategoria: Administracyjne części Opola