Zembrzyce
Zembrzyce to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie suskim, będąca siedzibą gminy Zembrzyce. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa bielskiego.
Historia
Zembrzyce są najstarszą wsią obecnego powiatu suskiego, z pierwszym dokumentem z 1333 roku, potwierdzającym istnienie miejscowości pod nazwą Zubrzic. W średniowieczu wieś była częścią księstwa oświęcimskiego, gdzie książęta zakładali obronny zamek strzegący przeprawy przez Skawę.
W XVI wieku nazwa wsi ustaliła się na Zembrzyce, a w 1533 roku erygowano tu parafię. Wieś przez wieki była w rękach różnych rodów szlacheckich, w tym Zubrzyckich. W 1914 roku Zembrzyce dotknął pożar, w wyniku którego mieszkańcy utworzyli straż pożarną.
Na początku XX wieku wieś stała się ośrodkiem garbarstwa. W 2009 roku otwarto ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy „Totus Tuus im. kard. Karola Wojtyły”, zbudowany na miejscu dawnego ośrodka kolonijnego.
Zabytki
- Grodzisko – wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
- Kościół neogotycki z początku XX wieku, z zachowanym wyposażeniem z XVI i XVII wieku, w tym łaskami słynący obraz Matki Boskiej.
- Kaplice i figury przydrożne oraz Dom Mariacki.
Transport
Zembrzyce dysponują przystankiem PKP oraz trzema przystankami autobusowymi. Znajduje się tu również zajezdnia Beskidus Sp. z o.o.
Geografia
Wieś położona jest na północ od Suchej Beskidzkiej, w kotlinie u ujścia rzeki Paleczka do Skawy, w Beskidzie Makowskim.
Osoby związane z Zembrzycami
- Szczepan Fidelus – działacz chłopski i poseł na Sejm w okresie międzywojennym.
- Jan Sas-Zubrzycki – architekt i konserwator sztuki.
- Bolesław Talago – mierniczy z rodziny Talagów.
- Jan Talaga – malarz Młodej Polski.