„`html
Zełwągi – wieś w Polsce
Zełwągi, znane również jako Selbongen, to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki. W 2021 roku zamieszkiwało ją 350 osób. W latach 1975–1998 wieś była częścią województwa suwalskiego.
Zełwągi znajdują się na trasie Mikołajki-Mrągowo, pomiędzy trzema jeziorami: Głębokim, Płocicznym i Inulcem. Dawniej osada rolnicza i rybacka, obecnie jest popularnym miejscem turystycznym, oferującym hotele, pensjonaty oraz kwatery agroturystyczne. W miejscowości znajduje się ogólnodostępna plaża.
Historia i Kościół
Wieś jest wymieniana w dokumentach z 1540 i 1647 roku. W 1922 roku Fritz Fischer, mieszkaniec wsi, rozpoczął głoszenie mormonizmu, a wkrótce powstała kaplica, pierwsza tego typu w centralnej Europie. Przed II wojną światową do Kościoła przystąpiło 157 mieszkańców, co stanowiło unikatowy przypadek.
Po wojnie władze polskie zaczęły utrudniać mormonizmu działalność, jednak nabożeństwa wznowiono, gdy wierni opanowali język polski. Kościół został zarejestrowany w 1961 roku, ale wskutek emigracji wiernych, gmina została zamknięta w 1971 roku. Kaplica, przekazana władzom lokalnym, została przejęta przez Kościół katolicki na początku lat 80.
Obecnie we wsi nie mieszka już społeczność mormońska, lecz miejsce to jest odwiedzane przez wiernych z Polski i Niemiec, a Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich organizuje lokalne akcje charytatywne.
Galeria rzeźb
W Zełwągach działa galeria rzeźbiarza Zdzisława Grunwalda, w której powstała powieść „Die Silberstraße. Ein Masurenbuch” autorstwa Horsta Michalowskiego. W okolicy znajduje się torfowisko, objęte ochroną, w którym rośnie rzadki gatunek wierzby borówkolistnej.
„`