Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Żelkowo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Żelkowo

Żelkowo (kaszb. Żelkòwa lub Kaszëbsczé Zelkòwò) to wieś położona w Polsce, w województwie pomorskim, powiecie słupskim, w gminie Główczyce, na Pobrzeżu Słowińskim, nad rzeką Łupawą. Wieś znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 213. W latach 1975–1998 Żelkowo administracyjnie należało do województwa słupskiego.

Nazwa

Nazwa Żelkowo po raz pierwszy pojawiła się w 1485 roku w formie Selleckaw i ma słowiańskie pochodzenie. Powstała z osobowego imienia *Żelek (np. Żelimysł, Żeliwuj) z dodanym formantem –owo. Friedrich Lorentz zarejestrował lokalną gwarę słowińską jako Žĕlkʉ̀ɵ̯vă. Niemiecka nazwa Wendisch Silkow jest adaptacją słowiańskiej nazwy, a w latach 1937–1945 miejscowość nosiła nazwę Schwerinshöhe, upamiętniającą grafa Gustava von Schwerin-Schojow.

Zabytki

  • Kościół filialny pw. św. Antoniego z pierwszej połowy XIX wieku (parafia Wrzeście)
  • Dwa murowane domy z początków XX wieku
  • Pomnik poległych w I wojnie światowej przy kościele
  • Elektrownia wodna uruchomiona w 1906 roku

Podsumowanie

Żelkowo to miejscowość o bogatej historii, z licznymi zabytkami, która przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i miłośników historii. Jego nazwa ma głębokie korzenie słowiańskie, a lokalne tradycje i architektura stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego regionu.

„`