Żelisławiec
Żelisławiec (niem. Sinzlow) to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo. Znajduje się na południowym obrzeżu Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 120, około 7 km na zachód od Starego Czarnowa i 12,5 km na wschód od Gryfina.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wspomniana w 1180 roku w kontekście dóbr cystersów z Kołbacza. W 1255 roku krótko posiadała prawa targowe. Legenda głosi, że osada została założona przez kasztelana książąt szczecińskich Żelisława, w miejscu, gdzie znajdowało się gniazdo gryfów – mitycznych stworzeń, które były symbolem rodowym Gryfitów i wielu pomorskich miast.
Kościół i zabytki
W centrum wsi znajduje się kościół filialny pw. NMP Matki Kościoła, zbudowany w drugiej połowie XIII wieku z granitu, z ceglaną wieżą dobudowaną w XIX wieku. Kościół, zrujnowany po 1945 roku, został odbudowany w 1977. Wokół niego znajduje się zabytkowy mur z trzema średniowiecznymi bramkami cmentarnymi oraz „Dąb pod Gryfami” o obwodzie 435 cm. Kościół jest wpisany do rejestru zabytków (nr rej. 422 z 5.12.1963 r.) i należy do parafii w Gardnie.
Turystyka
W pobliżu kościoła znajduje się węzeł znakowanych szlaków turystycznych, w tym:
- Szlak przez Trawiastą Buczynę
- Szlak Woja Żelisława
- Szlak KTP PTTK „Wiercipięty”
Około 1,5 km na północ od wsi leży jezioro Glinna Wielka, gdzie znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz pole biwakowe. Natomiast 2 km na północny zachód znajduje się jezioro Zgniły Grzyb, w pobliżu którego znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko. W 1995 roku utworzono użytek ekologiczny „Zgniły Grzyb” o powierzchni 50,25 ha.
W latach 1975–1998 Żelisławiec był częścią województwa szczecińskiego.