Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Żelisław (województwo łódzkie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Żelisław – Wieś w Polsce

Żelisław to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Błaszki, oddalona o 2 km na południe od Błaszek, nad rzeczką Cienią. W latach 1975–1998 należała do województwa sieradzkiego.

Historia

Nazwa wsi pochodzi od słowiańskiego imienia Żelisław. Pierwsza wzmianka o Żelisławiu datowana jest na 1357 rok, kiedy to wieś była posiadłością kościoła gnieźnieńskiego. W XVI wieku przeszła w ręce prywatne, a w XVII i XVIII wieku była własnością rodziny Bartochowskich. Stanisław Bartochowski, jeden z jej przedstawicieli, zyskał popularność dzięki powieści Kajetana Kraszewskiego pt. „Bartochowski”.

W 1749 roku Żelisław stał się własnością Błeszyńskich, a pierwszym właścicielem był podkomorzy sieradzki Tomasz Jan Błeszyński. Jego potomkowie brali udział w polskich powstaniach narodowych, a majątek przeszedł w ręce rodziny Kochanowskich w XIX wieku. W wyniku parcelacji majątek został podzielony, a dwór przeszedł w ręce rodziny Czarnków.

Dwór Błeszyńskich

Dwór, zbudowany prawdopodobnie w XVIII wieku, zachował się do dziś. Charakteryzował się stylem popularnym w ówczesnej Rzeczypospolitej. Otoczony był rozległym parkiem, z ogrodem w stylu sarmackim. Po kilku zmianach właścicieli, dwór popadł w ruinę, a w XX wieku przeszedł remont oraz przebudowę, zmieniając swój pierwotny wygląd.

Współczesność

Obecnie dwór jest zamieszkiwany przez piątą generację rodziny Czarnków. W 1939 roku był wykorzystywany przez niemieckie wojska, a rodzina została wysiedlona.

Zabytki

  • Dwór Błeszyńskich z drugiej połowy XVIII wieku.
  • Monumentalny grobowiec rodzinny na cmentarzu w Błaszkach.
  • Młyn wodny na rzecce Cieni, zamknięty w 2018 roku.

Portrety przodków rodu Błeszyńskich zostały przekazane do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„`