Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Zelimchan Jandarbijew

Życiorys Zelimchana Jandarbijewa

Zelimchan Abdułmuslimowicz Jandarbijew (1952-2004) był czeczeńskim poetą i politykiem, który pełnił funkcję prezydenta Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Urodził się 12 września 1952 roku w Wydricze w Kazachstanie. Po śmierci prezydenta Dżohara Dudajewa w 1996 roku, Jandarbijew objął stanowisko prezydenta Czeczenii.

Reklama

Kariera polityczna

Jandarbijew rozpoczął swoją karierę polityczną jako wiceprezydent Czeczeńskiej Republiki Iczkerii od 1991 roku, współpracując z Dudajewem. Po przegranych wyborach w 1997 roku z Asłanem Maschadowem przeszedł do opozycji, gdzie był oskarżany o planowanie zamachu na swojego rywala. Jandarbijew był również oskarżany o współudział w ataku czeczeńskim na Dagestan w 1999 roku.

Emigracja i oskarżenia

Po wznowieniu konfliktu z Rosją, Jandarbijew opuścił Czeczenię, najpierw udając się do Pakistanu, a następnie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a w końcu do Kataru w 2001 roku. Uznawany był za kluczową postać w organizacji współpracy między czeczeńskim terroryzmem a światem islamskim. Jego nazwisko pojawiało się w kontekście kontaktów z Al-Ka’idą i talibami, a także w związku z zamachem na teatr w Moskwie w 2002 roku. Od 2001 roku był poszukiwany przez Interpol i w 2003 roku został wpisany na listę światowych terrorystów.

Reklama

Śmierć

Zelimchan Jandarbijew zginął 13 lutego 2004 roku w wyniku zamachu bombowego, zorganizowanego przez agentów rosyjskiego GRU. Po zamachu, sprawcy zostali aresztowani przez katarską policję, a następnie skazani na dożywotnie więzienie. Wkrótce jednak zostali ekstradowani do Rosji, gdzie powitani zostali jako bohaterowie. Ich dalsze losy pozostają nieznane.

Podsumowanie

Zelimchan Jandarbijew był ważną postacią w czeczeńskiej polityce i konflikcie z Rosją, zarówno jako poeta, jak i polityk. Jego życie i kariera były pełne kontrowersji, a jego śmierć podkreśliła napięcia między Czeczenią a Rosją.

Reklama
Reklama