Zegrze Południowe
Zegrze Południowe to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Nieporęt. Znajduje się bezpośrednio nad Jeziorem Zegrzyńskim, w odległości 25 km od centrum Warszawy i 15 km od jej granic. Miejscowość powstała w latach 70. XX wieku, z obszarów zniesionych wsi Zagroby i Rybaki oraz południowych koszarów wojskowych twierdzy Zegrze.
W latach 1975–1998 Zegrze Południowe administracyjnie należało do województwa warszawskiego. Na dzień 29 października 2008 roku miejscowość zajmowała powierzchnię 2,93 km² i liczyła 972 mieszkańców. W wiosce mają siedziby Wojskowy Instytut Łączności oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1.
Transport
Od 11 czerwca 2023 roku, komunikację z Warszawą zapewnia Szybka Kolej Miejska linia S4, z przystankiem zlokalizowanym w Zegrzu Południowym, równolegle do drogi krajowej nr 61. Podróż ze stacji Metro Warszawa Gdańska nad Jezioro Zegrzyńskie trwa jedynie 35 minut. Pociągi kursują co godzinę, a przy stacji SKM S4 znajduje się duży bezpłatny parking.
Dodatkowo, ZTM oferuje transport autobusem linii nr 735 z Zegrza Południowego do stacji Metro Marymont w Warszawie.
W miejscowości znajduje się również kaplica św. Kazimierza Królewicza, będąca filią parafii Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Do 1994 roku funkcjonowała tu stacja kolejowa, a ruch pasażerski powrócił 11 czerwca 2023 roku po 29-letniej przerwie.