Żegiestów-Zdrój
Żegiestów-Zdrój to osada uzdrowiskowa w gminie Muszyna, położona w Beskidzie Sądeckim, w województwie małopolskim. Miejscowość znajduje się około 1,5 km na południowy wschód od centrum Żegiestowa, przy drodze wojewódzkiej nr 971 oraz rzece Poprad, która w tym rejonie stanowi granicę polsko-słowacką. W osadzie znajduje się kościół parafialny pw. Świętej Kingi.
Uzdrowisko
W Żegiestowie-Zdroju prowadzone jest leczenie schorzeń układu trawienia, reumatologicznych oraz chorób nerek i dróg moczowych. Uzdrowisko dysponuje naturalnymi surowcami leczniczymi, takimi jak szczawy o mineralizacji 1,0–2,3 g/dm³, w tym szczawy typu wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowego oraz wodorowęglanowo-magnezowo-sodowego. Oferuje cztery źródła wód leczniczych: źródło Anna oraz trzy odwierty: Żegiestów II, Zofia II, Andrzej II.
- Źródła wód leczniczych:
- Źródło Anna
- Żegiestów II
- Zofia II
- Andrzej II
W związku z topografią terenu w Żegiestowie wyznaczone zostały dwie strefy ochrony uzdrowiskowej. Strefa A1-Ż obejmuje tereny osiedla Żegiestów-Zdrój, natomiast strefa A2-Ż przysiółek Łopata Polska, gdzie zlokalizowane jest sanatorium „Wiktor”. W 1924 roku Żegiestów uznano za uzdrowisko o charakterze użyteczności publicznej.